Velika britanska studija otkrila: Dvije doze Pfizer i AstraZeneca cjepiva manje su učinkovite protiv delta-varijante koronavirusa

Najnovija velika britanska studija pokazala je kako cjepiva ipak pružaju nešto slabiju zaštitu od simptomatske infekcije delta varijantom novog koronavirusa, ali otkriva i druge zanimljive rezultate.

Branimir Vorša | 19.08.2021. / 09:35 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Dvije doze cjepiva protiv COVID-19 Pfizer/BioNTecha i AstraZenece pružaju vrlo dobru zaštitu protiv simptomatskih infekcija delta varijantom novog koronavirusa, no oba navedena cjepiva su oko 15 posto manje učinkovita protiv delta varijante u usporedbi s alfa varijantom (britanskom varijantom), otkriva najnovija velika britanska studija.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse

Njihovo istraživanje pokazuje da zaštita cijepljenih opada tijekom vremena te implicira da cijepljene osobe koje se zaraze mogu zapravo biti jednako zarazne kao i necijepljene osobe.

Jedan od najvažnijih zaključaka studije jest i taj da primanje dvije doze cjepiva još uvijek ostaje najučinkovitiji način da se osigura adekvatna zaštita protiv delta varijante novog koronavirusa, koja je dominantna i u Velikoj Britaniji.

Studija je pokazala da dvije doze navedenih cjepiva još uvijek pružaju najmanje jednaku razinu zaštite kao i kod osoba koje su COVID-19 dobile prirodnim putem i prebežoljele tu bolest, ali da osobe koje su preboljele bolest i nakon toga primile obje doze cjepiva imaju još veću razinu zaštite od osoba koje su se cijepile, ali nisu imale COVID-19.

Ipak, infekcije delta varijantom pokazale su sličnu razinu virusnog opterećenja kod osoba cijepljenih s dvije doze cjepiva i kod osoba koje nisu cijepljene. Za usporedbu, razina virusnog opterećenja kod cijepljenih s dvije doze cjepiva u slučaju alfa varijante znatno je manja.

Zanimljivo jest i to da je studija otkrila da već jedna doza Moderninog cjepiva ima sličan ili veći učinak protiv delta varijante kao i jedna doza već navedenih cjepiva.

Studija je pokazala da Pfizerovo cjepivo, odnosno obje doze, imaju veći početni učinak protiv COVID-19, ali da se taj učinak smanjuje brže nego što je to slučaj s cjepivom AstraZenece. Rezultati studije sugeriraju da nakon četiri do pet mjeseci učinak ta dva cjepiva postaje sličan, ali i da se dugoročni efekti još uvijek moraju proučiti.

Rezultati studije pokazali su i da vrijeme doziranja između prve i druge doze cjepiva ne utječe na njegovu učinkovitost u sprječavanju infekcija, ali da mlađe osobe imaju veću razinu zaštite od starijih osoba.

Izvor: New Scientist/ndm.ox.ac.uk

Vezane vijesti