Znanstvenici posljednjih godina pomno promatraju Sunce. Ne samo zato što se nalazi na vrhuncu svoje solarne aktivnosti, što rezultira snažnim solarnim olujama i spektakularnim pojavama polarne svjetlost puno južnije nego smo naviknuli (kao što je to bio slučaj prošlog ljeta u Hrvatskoj), već i zato što ta intenznivna aktivnost utječe na samo Sunce.
tri vijesti o kojima se priča


Tako su 15. srpnja zabilježili masivnu eksploziju na njegovoj površini koja je ostavila iza sebe "vatreni kanjon", ogroman trag koji su zabilježili astronomi na Zemlji.
Kako ističu znanstvenici, erupcija se dogodila na gornjoj lijevoj strani Sunca, oslobađajući toliko snažnu eksploziju plazme i magnetskog zračenja u svemir da je ostavio "ožiljak" na Suncu dugačak 400 tisuća kilometara i dubok 20 tisuća kilometara.
Astronom Tony Phillips sa Spaceweather.com nazvao ga je "velikim vatrenim kanjonom" na Suncu.
Iako su snimke spektakularne, za znanstvenike nisu neočekivane. Nekoliko dana uoči same eksplozije, uočili su neobično veliku, hladnu i gustu "plinsku nit" koja je lebdjela iznad površine Sunca. Kad se "urušila" došlo je do eksplozije.
Znanstvenici nisu sigurni hoće li ožiljak na Suncu ostati trajno ili će s vremenom nestati. Sigurno je samo da će ga nastaviti pomno pratiti i bilježiti kako taj ožiljak nestaje, a "kanjon" se zapunjava.
Očekuju da će se ovakva burna solarna aktivnost nastaviti i u nadolazećim mjesecima, što znači da će pomno pratiti što se događa kako bi na vrijeme upozorili sve na Zemlji na eventualni "solarni udar" i "solarne oluje" koje mogu poremetiti rad komunikacijskih satelita u orbiti, ali i utjecati na rad brojnih sustava na samoj Zemlji.
No, u slučaju ove eksplozije, ističu znanstvenici, nema straha. Naime, prema dostupnim podacima, magnetsko zračenje i plazma koji su izbačeni u svemir kreću se u suprotnom smjeru od Zemlje.