U 2024. oduševila nas je polarna svjetlost na nebu iznad Hrvatske, a hoćemo li ju vidjeti i u 2025.?

S obzirom na to da bi solarni maksimum mogao trajati još neko vrijeme, znanstvenici predviđaju još barem godinu dana, sličnim se prizorima možemo veseliti i u 2025. godini.

Martina Čizmić | 31.12.2024. / 10:21

Galerija

 Sunce nam je u 2024. godini priredilo zaista spektakularne prizore. Zahvaljujući razdoblju solarnog maksimuma, koje je započelo prije dvije godine, Sunce je izbacivalo Sunčeve baklje i koronalnu masu, što je dovelo do češćih geomagnetskih oluja, a onda i polarnih svjetlosti i aurora borealis na područjima na kojima one nisu uobičajene.

S obzirom na to da bi solarni maksimum mogao trajati još neko vrijeme, znanstvenici predviđaju još barem godinu dana, sličnim se prizorima možemo veseliti i u 2025. godini.

Za sve one koji žele uhvatiti polarnu svjetlost u svoj njenoj raskoši, preporuka je da se upute u sjeverne predjele.

Perzeidi i aurora borealis u Poljskoj Spektakularan pogled na polarnu svjetlost iz Zemljine orbite

Naime, živopisne boje koje nastaju interakcijom čestica koje dolaze sa Sunce i Zemljinom atmosferom, najčešće se pojavljuju u polarnim područjima. Točnije, aurore se obično pojavljuju u pojasu zvanom "anulus" koji se proteže oko 3000 kilometara oko magnetskog pola. Stoga je najbolje mjesto za "lov na polarnu svjetlost" u Laponiji u Finskoj, mjesto Tromsø u Norveškoj, Abisko u Švedskoj i nacionalni park Thingvellir na Islandu.

No, kad je Sunčeva aktivnost posebno jaka, kao što je sad slučaj, to može uzrokovati širenje prstena i pojavu polarne svjetlosti i puno južnije. To smo i sami mogli vidjeti u 2024. godini kad su crvene i ružičaste nijanse polarne svjetlosti snimljene i u Dalmaciji, ali i još južnije u Grčkoj.

Perzeidi i aurora borealis u Poljskoj Spektakularne scene na noćnom nebu: Perzeidi i ove godine oduševili, a pridružila im se i "polarna svjetlost"

Kakvu ćemo boju polarne svjetlosti vidjeti, ponajviše ovisi o tome kakav je trenutni sastav atmosfere iznad tog područja. Naime, kad čestice udare u atmosferu is udare se s plinom, oslobađaju različite količine energije koje su vidljive na različitim valnim duljinama svjetlosti. Kisik se prikazuje kao zelena boja kad se taj udarac dogodi na visini od 100 kilometara iznad Zemlje, ali ako se dogodi na visini od 200 ili 300 kilometara, boja će biti - crvena. S druge strane, niže u atmosferi dušik proizvodi plavu nijansu, dok više u atmosferi ima ljubičasti sjaj.

I u Hrvatskoj se i u 2025. godini možemo nadati polarnoj svjetlosti. Važno je samo da se poklope snažna Sunčeva aktivnost i čisto nebo za promatranje. A kad se to dogodi, najbolje je maknuti se od svjetla grada, pronaći mračno mjesto bez svjetlosnog zagađenja i biti strpljiv.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti