Mnogi ove gljive nazivaju "čarobnima", a sad je otkriveno i odakle njihova "čarolija" dolazi

Halucinogeni učinak prva je asocijacija s psihodeličnim gljivama, no znanstvenici su otkrili da te gljive imaju još jedan nevjerojatan učinak - na proces starenja.  

Hina | 15.07.2025. / 11:00 komentari
Psihodelične gljive
Psihodelične gljive (Foto: Getty Images)

Psihodelične gljive ponekad se nazivaju "čarobnim" zbog halucinogenog učinka, njihovi zagovaratelji vjeruju da jasnije razmišljaju i vide stvari koje inače ne bi uočili, no stručnjaci njihovu magiju pripisuju nečem posve drugom, njihovu svojstvu usporavanja procesa starenja.

tri vijesti o kojima se priča Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka"

Rezultati istraživanja tih uvelike dostupnih gljiva pokazuju da bi se uistinu mogle pokazati čarobne zbog anti-aging učinka, objavljeno je u časopisu Nature Partnering Journal Aging.

Medicinski fakultet Baylor i Sveučilište Emory vjeruju da bi aktivna tvar u tim gljivama, poznata kao psilocibin, mogla produljiti životni vijek i stanica i organizama.

Tim stručnjaka navodi da psilocibin smanjuje više obilježja starenja u stanicama i, ovisno o dozi, produljuje životni vijek stanica do 57 %.

Eksperimenti izvedeni na miševima pokazali su poboljšanja u preživljavanju starijih glodavaca.

Također se ispostavilo da te gljive, a posebno psilocibin, pomažu pacijentima oboljelim od depresije, ali i u borbi protiv kognitivnih smetnji, uključujući demenciju.

Prošli mjesec Američko društvo za borbu protiv karcinoma objavilo je rezultate druge faze testiranja, koji su pokazali "značajno" smanjenje depresije među više od polovice sudionika dvije godine nakon primanja 25 miligrama doze psilocibina.

Naši rezultati sugeriraju da psilocibin ima snažan učinak na cijelo tijelo, uključujući i proces starenja, rekla je Louise Hecker, kardiovaskularna liječnica na Bayloru.

Prvi koji je kasnih pedesetih godina prošlog stoljeća izolirao i identificirao psilocibin, kao glavni sastojak čarobnih gljiva, bio je Albert Hoffman, kemičar i tadašnji zaposlenik farmaceutske korporacije Sandoz.

Hoffman je 1938. sintetizirao i LSD, potentan psihoaktivni kemijski spoj, čiji se učinak očituje u pojačavanju djelovanja misaonog i emocionalnog procesa te percepcije osjetila.

Vezane vijesti