Umjetna inteligencija sve se više koristi i u znanosti za analizu velikih količina podataka. Tako su britanski istraživači iskoristili novi alat pogonjen umjetnom inteligencijom za otkrivanje santi letda u Južnom oceanu.
Naime, do sad su znanstvenici samostalno analizirali podatke koje su dobivali sa satelita, a novim alatom mogu pratiti cijeli životni ciklus stotina i tisuća santi leda koje plutaju diljem Antarktika.
Kako su objavili u časopisu Remote Sensing of the Environment, sante leda igraju ključnu ullogu u dinamici oceana, ali i predstavljaju opasnost za brodove koji plove tim područjem. Stoga je od velike važnosti imati točnu informaciju o tome gdje se sante leda nalaze i koliko su velike.
Novi alat pogonjen umjetnom inteligencijom može identificirati sante leda u područjima gdje ima puno morskog leda, a to do sad nije bilo moguće.
Znanstvenici ističu da će ovaj alat omogućiti uočavanje santi leda koje su se odvojile i praćenje na njihovom putu te tako stvoriti potpuniju sliku dinamike santi leda u Južnom oceanu.
Za otkrivanje santi leda, alat koristi podatke radara sa sintetičkom aperturom (SAR) koji se nalazi u sastelitu Sentinel-1 i koji odašilje mikrovalove iz svemira te mjeri intenzitet reflektiranog zračenja. Sante leda dobri su reflektori mikrovalova zbog svoje strukture odnosno kristalića leda i snijega, pa su na slikama vidljivi kao jaki, svjetli signali.
Istraživači su demonstrirali izvedbu algoritma umjetne inteligencije na različitim satelitskim slikama, snimljenim u razdoblju od 12 mjeseci između listopada 2019. i rujna 2020. Alat je identificirao gotovo 30.000 santi leda; većina njih bila je relativno mala - oko jednog kilometra kvadratnog ili manji.
Tehnologija koju smo upotrijebili za razvoj ovog alata već se često koristi za medicinsko snimanje i stoga smo uzbuđeni što možemo primijeniti istu tehnologiju na složene značajke koje se vide na SAR satelitskim slikama polarnih oceana. Metoda koju smo upotrijebili je točna kao i druge alternativne metode otkrivanja santi leda i nadmašuje većinu, bez potrebe za ljudskim utjecajem. To znači da se može lako proširiti izvan našeg područja istraživanja i čak omogućiti praćenje gotovo u stvarnom vremenu, istaknuo je Ben Evans, dio laboratorija za umjetnu inteligenciju British Antarctic Surveya (BAS) i glavni autor rada.
Istraživači se nadaju da će pomoću ovog alata moći na vrijeme prepoznati bilo kakve promjene u broju, veličini i putanjama santi leda. S obzirom na to da se zbog klimatskih promjena bilježi sve veći postotak otapanja leda, a ona i nastajanja santi, ovo se čini kao neophodan alat za držanje tih santi na oku.