14 obitelji tužilo Teslu, Apple i Microsoft za suučesništvo u smrti djece na prisilnom radu u rudnicima kobalta

Protiv uglednih tehnoloških tvrtki podnesena je tužba za suučesništvo u smrtima afričke djece koja su protivno svojoj volji tjerana na rad u rudnicima kobalta. Riječ je o pet tehnoloških tvrtki, a među njima su najzvučnija imena Tesle i Applea.

Branimir Vorša | 17.12.2019. / 11:43 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Četrnaest obitelji iz Konga podnijelo je tužbu u nedjelju preko organizacije za ljudska prava u SAD-u International Rights Advocates.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Tvrtka Tesla, američkog ekscentričnog milijardera Elona Muska, jedna je od pet svjetskih tehnoloških tvrtki čija se imena spominju u navedenoj tužbi.

Tu su još Apple, Alphabet (Googleova matična tvrtka), Microsoft i Dell.

Navedene si tvrtke tužene za suučesništvo u smrti djece koja su protivno svojoj volji tjerana na rad u rudnicima kobalta. Kobalt je metal koji se koristi za izradu baterija koje pogone pametne mobitele i računala.

Prva tužba ove vrste u svijetu

U tužbi se navodi da su navedene tvrtke dio sustava koji koristi prisilni rad zbog kojeg je, kako tvrdi 14 obitelji iz Konga, došlo do ozbiljnog ozljeđivanja i smrti njihove djece.

To ujedno predstavlja i prvi slučaj tužbe protiv skupine tehnoloških tvrtki zbog načina na koji dolaze do kobalta.

Zajedno s tužbom koja je podnesena sudu u Washingtonu priložene su i fotografije djece s unakaženim ekstremitetima ili bez ekstremiteta.

Šestero od 14 djece u slučaju poginulo je u urušavanju tunela, dok su preostala djeca pretrpjela teške ozljede koje su ostavile trag na njihov daljnji život, uključujući i slučajeve paralize, navodi se u tužbi.

"Umrite od gladi ili riskirajte..."

Te kompanije, najbogatije kompanije na svijetu, te kompanije koje proizvode luksuzne uređaje, dopustile su djeci da ostanu osakaćena i da ginu kako bi oni dobili svoj jeftini kobalt, rekao je Terrence Collingsworth, odvjetnik koji zastupa navedene obitelji.

U tužbi se navodi da su neka djeca plaćena tek dolar i pol po danu te da su primorana raditi šest dana u tjednu.

Umrite od gladi ili riskirajte život kako biste pokušali se prehraniti. To su izbori za te ljude, dodaje Collingsworth.

Kobalt - ključ svih baterija u modernim uređajima

Kobalt je ključna komponenta u izradi litij-ionskih baterija koje se koriste u milijunima proizvoda koje prodaje tehnološka industrija, a više od polovice svjetskog kobalta proizvodi se u Kongu.

Prema izvješću Europske komisije iz 2018. godine, globalna potražnja za kobaltom očekuje porast između 7 i 13 posto.

Iz Della su se oglasili priopćenjem u kojem navode da nikad nisu svjesno koristili izvore kobalta koji koriste dječju radnu snagu, a s tim u vezi pokrenuli su i istragu.

Preostali tehnološki divovi iz optužnice, kao i rudarska tvrtka Glencore, zasad se o tome nisu oglasili.

Izvor: Sky News

Vezane vijesti