Formula 1 dobiva svoju nebesku verziju: Održana prva utrka superbrzih zračnih bolida u Australiji

Svjedočimo novoj generaciji sportskih utrka, koja bi mogla postati i zračna verzija Formule 1.

Branimir Vorša | 05.11.2021. / 12:50 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

U Australiji je po prvi put održana utrka između dva leteća automobila u sklopu testa prije nadolazeće serije utrka letećih automobila s pilotima koja će započeti od 2022. godine.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Krećući se brzinama od 144 kilometara na sat, dva zračna bolida Alauda Aeronautics Mk3 odmjerila su snage u zračnoj utrci dok su njima piloti upravljali putem daljinskih upravljača. Utrka je održana na zračnoj liniji dužine 200 metara.

Utrku je organizirao Airspeeder, a održana je u Adelaideu te je njezin cilj bio pokazati potencijal nove vrste trkaćih utrka nazvanih EXA Series.

Jednom kad spomenuta serija utrka započne iduće godine, leteći bolidi (eVTOL vozila) imat će pilote u kabini, no tad će biti riječ o inačici Mk4.

Slika nije dostupna Sve je spremno za prve utrke letećih električnih bolida, nedostaju samo još - lokacije

EXA je ekstremna, bliska utrka koja nas gura prema pilotiranom Gradn Prixu letećih automobila, stoji u objavi Airspeedera na njihovim web stranicama.

Leteći bolidi sa snimke koju možete vidjeti niže priloženu, teški su 100 kilograma i napravljeni od laganih karbonskih vlakana, a spomenutu duljinu staze proletjeli su u svega nekoliko sekundi.

Trenutna generacija Alaudinih letećih bolida zahtjeva daljinsko upravljanje, no iduća generacija (Mk4) imat će pilota u kabini za upravljačem.

Mk3 leteći bolidi imaju i strahovito ubrzanje od 0-100 km/h, koje iznosi svega 2,3 sekunde.

Alauda naporno radi na idućoj verziji letećeg bolida, koji bi oko sebe trebao imati svojevrsno "polje sile", odnosno sustav Lidara i drugih radarskih tehnologija, koje bi omogućile da svi bolidi u zraku komuniciraju jedni s drugima o međusobnoj udaljenostiv te da šalju signale kad su preblizu jedni drugima. U teoriji, to bi trebalo omogućiti zgusnutiju formaciju letenja, istovremeno štiteći leteće bolide i pilote od potencijalno izuzetno opasnih zračnih sudara.

Iz Airspeedera ulogu ove nove generacije sportskih utrka i sportske tehnologije usporedili su s ulogom pionira Formule 1 prije gotovo jednog stoljeća.

Izvor: Daily Mail

Vezane vijesti