Institut za fiziku dobio novi Kriogeni centar koji će pomoći u istraživanju materija i materijala

Realizacija projekta KaCIF osigurava platformu za izvrsnost u znanstvenim istraživanjima kao i tehnološki razvoj i inovacije u suradnji s gospodarstvom.

Martina Čizmić | 15.12.2022. / 16:20 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Institut za fiziku u Zagrebu predstavio je svoj, gotovo 40 milijuna kuna vrijedan, Kriogeni centar. Kako je istaknuto na predstavljanju, glavni cilj ovog projekta unapređenje je postojećih i razvoj novih kriogenih tehnika te modernizacija i nadogradnja znanstveno‐istraživačke opreme koja se koristi u temeljnim i primijenjenim istraživanjima u području fizike kondenzirane materije i znanosti o materijalima.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Realizacija projekta KaCIF osigurava platformu za izvrsnost u znanstvenim istraživanjima kao i tehnološki razvoj i inovacije u suradnji s gospodarstvom. 

Ravnatelj Instituta dr. sc. Osor S. Barišić naglasio je kako se pozadini problema s kojima se susreće cjelokupno čovječanstvo, počevši od klimatskih promjena i održivog razvoja, nalazi niz problema pri čemu se kao rješenja nude novi materijali koji se istražuju kroz znanost o materijalima. Kroz projekt KaCIF, znanstvenici na Institutu prepoznali su potrebu za proširenjem multidisciplinarne suradnje unutar akademske zajednice u Hrvatskoj, kao i potrebu za partnerskim radom na rješavanju izazova važnih za Hrvatsku, ali i u globalnom okviru. Stoga je kroz nabavu novih uređaja, uz postojeću ekspertizu, Institut spreman za suradnje na istraživanju novih materijala za energetsku učinkovitost, fuziju, kvantne tehnologije, biomedicinu, farmaciju, itd.

Osim prilagodbe i nabave novoga ukapljivača za helij, koji je isto tako važan za istraživanja koja se provode na susjednom Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i Institutu Ruđer Bošković, projekt KaCIF omogućio je nabavu ključnih modernih eksperimentalnih sustava za istraživanja iz područja fizike materijala.

Tako je na Institutu za fiziku instaliran kriostat sa supravodljivim magnetom i dilucijskim hladnjakom proizvođača Oxford Instruments. On omogućuje mjerenja na temperaturama za dva reda veličine nižim od dosadašnjih na Institutu (10 – 20 miliKelvina prema 1.5 Kelvina) u magnetskim poljima čak do 20 Tesla. Ovaj uređaj je vrijedan gotovo sedam milijuna kuna.

Osim ekstremnih uvjeta niskih temperatura i visokih magnetskih polja, kroz projekt KaCIF nabavljene su i nove tlačne ćelije za postizanje visokih tlakova, čime je kompletirana mogućnost istraživanja novih kvantnih faza materije bitnih za razumijevanje fundamentalne fizike materijala, a koje ujedno imaju veliki potencijal za primjenu u budućim tehnologijama.

Na Institutu je uspješno dovršena i instalacija novog, 8,5 milijuna kuna vrijednog, Sustava za mjerenje fizikalnih svojstava Quantum Design PPMS. PPMS ima supravodljivi magnet koji proizvodi magnetsko polje jakosti 16T i jedan je od svega nekoliko takvih uređaja u zemljama Europske unije. PPMS će služiti znanstvenicima Instituta za fiziku za mjerenje raznih fizikalnih svojstava materijala u ovisnosti o temperaturi (od 0.35K do 400K), magnetskom polju (od -16T do 16T) i tlaku (do 30GPa). Ovim uređajem značajno se šire do sad postojeći mjerni uvjeti na eksperimentalnim postavima ne samo na Institutu za fiziku, već i u Republici Hrvatskoj.

Projekt KaCIF donio je Institutu i Sustav za mjerenje magnetskih svojstava Quantum Design MPMS3. Ovaj uređaj služi za mjerenje magnetskih svojstava različitih vrsta uzoraka u širokom temperaturnom području (0.4K – 1000K) i u magnetskim poljima do 7 T te pod visokim tlakovima. Uz uređaj je nabavljena i opcija hladnjaka Helij-3 kojom je moguće postizati temperature značajno niže od 1.8K što ovaj uređaj za istraživanje magnetskih svojstava čini jedinstvenim u cijeloj Hrvatskoj. 

Osim nabrojenog, projekt KaCIF unaprjeđuje inovativne kapacitete Instituta za fiziku kao i potencijal za suradnju s industrijom kroz uspostavu Prototipske radionice za koju su nabavljena dva uređaja za tzv. cryogen-free hlađenje: PTR agregat za cryogen-free hlađenje i Kriostat s reliqefierom.

Dr. Barišić istaknuo je i kako ovo nije jedini infrastrukturni projekt koji se izvodi na Institutu. Dobro napreduje i projekt Centar za napredne laserske tehnike - CALT, vrijedan više od 121 milijun kuna.

Sve ove aktivnosti na Institutu dovele su do njegove znatne modernizacije, koja će omogućiti njegovo još jače sudjelovanje u europskom i svjetskom istraživačkom prostoru, privlačnost mladim generacijama zainteresiranih za istraživanja i visoke tehnologije, bolju dolaznu i odlaznu mobilnost, kao i suradnju s partnerskim institucijama te mnogim gospodarskim subjektima, kako u Hrvatskoj, tako i na međunarodnom planu.

 

Vezane vijesti