Novi projekt spaja djecu, robotiku i istraživanje mora: IRIM odvodi učenike u Jadransko podmorje

Mjerenja i vizualni zapisi će stalno biti prezentirani online te će se kroz crowdsourcing stvoriti vrijedan zapis o klimatskim i drugim promjenama koji će biti koristan znanstvenicima u budućnosti.

Martina Čizmić | 06.10.2021. / 14:28 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Nakon što su djecu upoznali s robotima u učionici, ekipa IRIM - Croatian Makers, u partnerstvu s Europskim centrom Wergeland (EWC) iz Norveške, WWF Adria i HGSS-om, te uz financijsku potporu i Mate Rimaca pokreće projekt u kojem će djeca, koristeći podvodne robote s mogućnošću dubokog zarona, HD snimanjem i robotskom rukom, istraživati svoje morsko obalno okruženje te vršiti zapažanja i bilježiti promjene kroz vrijeme.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Kako su istaknuli, glavna će aktivnost biti konstantno (periodičko) mjerenje temperature duž vodenih stupova na više lokacija u Jadranu, ali će se dokumentirati i situacija na mjestima posebnog interesa kao što su važna staništa, prisustvo ugroženih i invazivnih vrsta, akumulacija morskog otpada i slično.

Slika nije dostupna IoT nije samo za velike: Odabrane najbolje pametne igračke koje su osmislili školarci

Mjerenja i vizualni zapisi će stalno biti prezentirani online te će se kroz crowdsourcing stvoriti vrijedan zapis o klimatskim i drugim promjenama koji će biti koristan znanstvenicima u budućnosti.

Osim što se djeca uključuju u prikupljanje vrijednih podataka, ističu organizatori, kod njih se kroz ovakvo uključivanje gradi i osjećaj odgovornosti prema moru te se stvara generacija budućih građana koji su svjesni važnosti očuvanja i kvalitetnog upravljanja morskim okolišem za vlastite obalne zajednice kao i za šire društvo. Isto tako izgrađuje se i njihova tehnološka pismenost te se djeca pripremaju za zanimanja 21. stoljeća u znanosti i tehnologiji.

Razvit će se međupredmetni kurikulum za koji organizatori očekuju da će biti korišten i u predviđenom međunarodnom širenju projekta.

IRIM projektima tehnološkog obrazovanja djece ima široki doseg, sada već do preko 300.000 djeca u više zemalja, nudeći i naprednu edukaciju kao što je robotika, Internet stvari i 3D ispis, te razvijajući centre izvrsnosti. Primjerice, Croatian Makers robotička liga – najveće natjecanje takve vrste u EU – upravo se nakon Hrvatske, Srbije, BiH te Kosova proširuje i u Crnu Goru. Međutim, naročito nam je stalo do razvoja kreativnost i integracije tehnologije u društvo. Ovaj projekt se prirodno nastavlja na projekt u kojem djeca koriste opremu u 100 knjižnica u Hrvatskoj i Švicarskoj kako bi sastavljala uređaje i programirali stanice za mjerenje okolišnih varijabli kao što su temperatura i zagađenje. Mjerenja i promatranja mora je nastavljanje istih ideja u zahtjevnijoj okolini, te se nadamo s jedne strane korisnim rezultatima za cijelo društvo, a s druge inspiriranjem djece i lokalnih zajednica, te uz pomoć partera i značajnom međunarodnom širenju projekta, istaknula je Rujana Bakić, glavna tajnica IRIM-a.

Slika nije dostupna Google s 400 tisuća dolara podržao IRIM-ov projekt Digitalni građanin 2.0

Kako su istaknuli, rok za prijavu u ovaj projekt je 17. listopada 2021., a potom će biti odabrane ustanove koje će sudjelovati u projektu. Procjenjuju da će edukacija i prvo mjerenje krenuti nakon 7. studenog 2021. 

Vezane vijesti