Šokantno otkriće: Za širenje koronavirusa diljem svijeta nije kriva Kina, već...

Novi koronavirus izvorno je stigao iz Kine, no ta zemlja nije i njegov najveći širitelj, pokazala je najnovija znanstvena studija.

Branimir Vorša | 04.11.2020. / 11:35 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Suradnja između znanstvenika koji rade na istraživanju genoma sa Sveučilišta Huddrsfield u Velikoj Britaniji i Sveučilišta Minho u Portugalu rezultirala je jednom od najvećih analiza takve vrste o tisućama virusnih genoma, čiji su uzorci prikupljani u zemljama diljem svijeta.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute

Znanstvenici sa Sveučilišta Huddersfield mapirali su disperziju virusa SARS-CoV-2, odgovornog za pandemiju COVID-19 bolesti te došli do zaključka da je za širenje pandemije zapravo glavni izvor bila Europa, a ne Kina iz koje se novi koronavirus izvorno proširio u ostale dijelove svijeta.

U istraživanju je potvrđeno da je novi koronavirus izvorno stigao iz Kine te da je na čovjeka prešao najvjerojatnije sa šišmiša. Istraživanje je objavljeno u specijalnom izdanju znanstvenog časopisa Microorganisms.

Studija je pokazala da su zabrane kretanja u Velikoj Britaniji i Europi bile preslabe i da su uvedene prekasno, pa se virus zapravo proširio na SAD i ostatak svijeta najviše preko Europe, a ne izravno iz Kine.

Istraživanje se usredotočilo na 27.000 genoma virusa čiji su uzorci prikupljeni diljem svijeta. Znanstvenici inače obično istražuju migracije u ljudskoj povijesti putem mitohondrijskog DNK-a, a sad su kapitalizirali na činjenici da je virusni genom sličan tome u ključnim stvarima.

S obzirom na ogromnu veličinu prikupljenih podataka, ova studija, koja je započela još u svibnju, smatra se najvećom dosad napravljenom analizom te vrste.

Istraživanje su proveli dr. Teresa Rito, klinička genetičarka, i dr. Pedro Soares, evolucijski genetičar, sa Sveučilišta Minho te profesor Martin Richards i dr. Maria Pala sa Sveučilišta Huddersfield.

Dr. Pala smatra kako će bolje razumijevanje brzog širenja virusa omogućiti i bolje razumijevanje samog virusa, kao i pomoći u donošenju boljih mjera za obuzdavanje širenja pandemije.

S obzirom na tisuće života koje su još uvijek ugrožene, potreba za znanstvenim istraživanjima sad je važnije nego ikad prije, kaže dr. Pala.

Izvor: University of Huddersfield

Vezane vijesti