Arheolozi otkrili da se "Kotač duhova" u Siriji pomicao kroz povijest, u pitanje dovedena njegova izvorna svrha

Pomicanje kamenja zagonetnog arheološkog nalazišta Rujm el-Hiri u Siriji prkosi dosadašnjim pretpostavkama o njegovoj astronomskoj namjeni, otkrivajući nove uvide u megalitske misterije i regionalne tektonske transformacije.

Branimir Vorša | 07.01.2025. / 16:03

Rujm el-Hiri
Rujm el-Hiri (Foto: Remote Sensing/mdpi.com)

Zagonetno megalitsko mjesto na Golanskoj visoravni u jugozapadnoj Siriji, Rujm el-Hiri (takozvani Kotač duhova), dugo je intrigiralo znanstvenike. Dosad se vjerovalo da funkcionira kao astronomski opservatorij, no njegova izvorna svrha sada je pod lupom nakon nedavne nove studije.

Znanstvenici s izraelskih Sveučilišta u Tel Avivu i Sveučilišta Ben-Gurion u Negevu, analizirali su mjesto koristeći geomagnetske podatke, tektonsku rekonstrukciju i satelitske snimke. Otkrili su da se položaj spomenika značajno promijenio tijekom tisućljeća.

Stonehenge Misterij Stonehengea napokon riješen, znanstvenici dokučili zašto je napravljen

Geološka struktura područja Rujm el-Hirija oblikovana je tektonskom evolucijom regije, što je dovelo do rotacije blokova i, prema tome, migracije položaja i smjera glavnog ulaza i radijalnih zidova tijekom vremena, napisali su znanstvenici u svojoj studiji koja je objavljena u časopisu Remote Sensing.

Njihova analiza otkrila je rotaciju u smjeru suprotnom od kazaljke na satu i bočni pomak za nekoliko metara. Ta otkrića dovode u pitanje pretpostavku da je njegovo poravnanje s nebeskim tijelima bilo namjerno.

Rujm el-Hiri vjerojatno datira iz razdoblja oko 4500. pr. Kr., s izmjenama napravljenim kroz brončano doba (3600. – 2300. pr. Kr.). Nalazište se sastoji od središnje nakupine kamenja okružene prstenovima od bazaltnog kamena, promjera 150 metara. Okolne značajke uključuju grobne humke, zidove i druge strukture, što ukazuje na njegovu širu upotrebu.

Bazaltna ploča s misterioznim pismom pronađena u gruziji Veliko arheološko otkriće u Gruziji: Otkrivena bazaltna ploča s nikad dosad viđenim pismom

Većina arheoloških struktura u regiji ponovno je korištena dugo nakon njihove izvorne izgradnje. To je uključivalo dodavanje novih značajki, izgradnju zidova preko starijih i preoblikovanje krajolika novim objektima. Rujm el-Hiri je vrhunski primjer tako složenog niza, pišu autori spomenute studije.

Studija također naglašava potencijal za aplikaciju umjetne inteligencije u otkrivanju sličnih struktura na globalnoj razini putem satelitskih slika. Implikacije ove studije protežu se izvan Levanta, pozivajući na komparativne studije s drugim megalitskim strukturama i tumulusima diljem svijeta, zaključili su izraelski znanstvenici

Izvor: Science Alert

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti