Veliko arheološko otkriće u Gruziji: Otkrivena bazaltna ploča s nikad dosad viđenim pismom

Misteriozna bazaltna ploča pronađena u Gruziji sadrži nedešifrirane simbole koji bi mogli ponovno ispisati drevnu povijest regije i evoluciju pisma u cjelini.

Branimir Vorša | 17.12.2024. / 14:35

Bazaltna ploča s misterioznim pismom pronađena u gruziji
Bazaltna ploča s misterioznim pismom pronađena u gruziji (Foto: Journal of Ancient History and Archaeology)

U jesen 2021., mještani gruzijskog mjesta Dmanisi koji su pecali u jezeru Bašplemi, pronašli su izuzetnu relikviju, kamenu ploču ispisanu tajanstvenim simbolima. Tim gruzijskih arheologa u međuvremenu je potvrdio da se pismo razlikuje od bilo kojeg prethodno dokumentiranog, postavljajući pitanja o podrijetlu i širenju pisma u toj povijesno bogatoj regiji.

Zagonetno pismo, lokalno porijeklo

Ostaci žrtva kanibalizma iz brončanog doba Jezivo otkriće: Britanci iz brončanog doba jeli su svoje neprijatelje

Bazaltna ploča, otprilike veličine današnjeg tableta, ima 39 jedinstvenih znakova raspoređenih u 60 natpisa i sedam redaka. Svaki je simbol u početku urezan pomoću svrdla u obliku stošca, a zatim je zaobljenim alatom spojen u glatke linije. Njihovo točno značenje, međutim, ostaje stvar nagađanja. Može li bilježiti vojni plijen, detalje izgradnje ili možda molitve božanstvima?

Optička i elektronička mikroskopija, zajedno sa snimkama terena iz zraka, sugeriraju da pronađena bazaltna ploča potječe iz okolnog bazalta, vjerojatno iz perioda brončanog doba. Iako nisu dešifrirani, simboli nalikuju bliskoistočnim pismima i ranijim gruzijskim oznakama, smanjujući vjerojatnost da je riječ o krivotvorini.

Vjerujemo da u ovoj fazi nema razloga sumnjati u autentičnost artefakta, navode arheolozi u istraživanju koje je objavljeno u časopisu Journal of Ancient History and Archaeology.

Buduća istraživanja donijet će tražene odgovore

Povijesni zapisi smještaju najraniji spis u Gruziji u 6. stoljeće, usklađujući se sa širenjem kršćanstva. Ipak, arheološki dokazi o naseljima i metalurgiji prethode navedenom tisućama godina. Drevni teritoriji Gruzije, posebno glavni grad Mtskheta, dali su natpise na grčkom, aramejskom, hebrejskom i srednjeperzijskom. U udaljenim planinskim predjelima, zagonetni piktogrami i pečati dalje nagovještavaju pisma u razvoju koja tek čekaju tumačenje.

Grčki i rimski izvori spominju drevno pismo koje su koristili Kolhiđani iz zapadne Gruzije, poznatog kao odredišta starogrčkih mitskih heroja, Argonauta. Iako nema tragova, zamršene oznake na pronađenoj bazaltnoj ploči mogle bi predstavljati ostatke tog zaboravljenog pisma.

Arheologija, ilustracija Pronađeni vrijedni arheološki nalazi u toskanskim termalnim kupkama

Simboli na ploči Bašplemi, nazvanoj po jezeru u kojem je pronađena, odjekuju pečatima iz brončanog i ranog željeznog doba, kao i proto-kartvelskom pismu, koje se kasnije razvilo u moderne gruzijske dijalekte. No, za sada je njegovo značenje ipak nedokučivo.

Arheološka istraživanja koja se provode na ovoj arheološki bogatoj lokaciji dat će odgovore na sva ostala pitanja, uvjereni su autori navedenog istraživanja. Buduća otkrića mogu djelovati kao Rosettin kamen, otkrivajući tajne urezane u ovaj zagonetni artefakt.

Izvor: Science Alert

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti