Pronađeni vrijedni arheološki nalazi u toskanskim termalnim kupkama

Najnovija otkrića, smještena gotovo 5 metara ispod zemlje, uključuju muške i ženske brončane skulpture, tisuće novčića, zlatnu krunu i prsten, drago kamenje i niz skulptura zmija.

Hina | 04.12.2024. / 08:41

Arheologija, ilustracija (Foto: Getty Images)

Drevne skulpture, novčići, dragulji i još uvijek netaknuta jaja iz rimskog i etruščanskog doba pronađeni su u termalnim kupkama u južnoj Toskani, priopćilo je u utorak talijansko ministarstvo kulture, predstavljajući najnovija otkrića na tom mjestu.

Arheolozi od 2019. istražuju San Casciano dei Bagni, gradić na vrhu brda oko 160 kilometara sjeverno od Rima, a u protekle dvije godine predstavili su brojna izvanredna otkrića.

Postaja podzemne željeznice i muzej u Solunu - 4 Jedinstveno iskustvo: Želite li stići na vlak, morat ćete proći kroz - podzemni muzej

San Casciano je imao svetište povezano s izvorima tople vode koji su se koristili u svrhe liječenja još u 3. stoljeću prije Krista, priopćilo je ministarstvo. Etruščani i Rimljani su tamo bacali darove, koji se sada iskopavaju.

Najnovija otkrića, smještena gotovo 5 metara ispod zemlje, uključuju muške i ženske brončane skulpture, tisuće novčića, zlatnu krunu i prsten, drago kamenje i niz skulptura zmija.

Jedna od skulptura dugačka je gotovo jedan metar i vjerojatno predstavlja prikaz Agatosa Daimona, bradatog zmijolikog boga s rogovima iz grčke mitologije, koji je možda bio zaštitnik izvora, reklo je ministarstvo.

Brončani diske iz Nebre Znanstvenici otkrivaju 3600 godina star proces kovanja nebeskog diska iz Nebre

To bi bila najveća brončana skulptura ovog boga dosad pronađena, navodi se u priopćenju, napominjući da se manji primjerci čuvaju u Britanskom muzeju u Londonu i Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.

Pronađene su i tisuće ljuski jaja, kao i netaknuta jaja s malim rupicama u kojima se vidi žumanjak, zatim grančice ukrašene biljkama i češerima kao dio zemaljskih donacija svetištu.

Vjeruje se da su artefakti San Casciana stoljećima očuvani toplim blatom izvora. Trebali bi biti izloženi u novom muzeju koji bi trebao biti otvoren u gradu krajem 2026. godine.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti