Eksperiment pokazao šokantne rezultate: “Mislim da smo kao društvo kolektivno iznevjerili našu djecu”

Svi znamo u čemu je problem, no čini se kako je jako teško pronaći učinkovito rješenje za taj problem.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 09.12.2024. / 14:30

Djeca se dosađuju, ilustracija (Foto: Getty Images)

Iako mnogi to neće na glas priznati, s godinama smo postali prilično ovisni o pametnim telefonima. Konstantno vadimo telefone iz džepova, gledamo obavijesti, otvaramo stranice po kojima skrolamo samo kako bi bacili oko na naslove, satima gledamo objave na Instagramu, TikToku i drugim društvenim mrežama. Gotovo da više i nema praznog hoda, vremena u kojima je ljudima dosadno i razmišljaju kako ispuniti to vrijeme, a da nije povezano s ekranima i modernom tehnologijom.

Roditelji i djeca Stručnjaci za sigurnost upozoravaju roditelje: Evo što ne smijete raditi tijekom ovih blagdana

To se odnosi na sve, a čini se kako je najgore mladima koji odrastaju u vrijeme ekrana, konstantne povezanosti i izloženosti beskrajnoj količini informacija. Oni niti ne znaju kako je to imati offline djetinjstvo, odnosno provoditi vrijeme bez mobitela.

Kako bi to saznali, Channel 4 je u Velikoj Britaniji u okviru nove serije Swiped odlučio provesti eksperiment nad 25 učenika jedne škole jedne škole starosti između 11 i 12 godina koji su se na 21 dan trebali ostaviti svojih telefona, a tom offline izazovu pridružili su se i voditelji emisije.

Na početku, nije teško pretpostaviti, svi su oni bili u šoku jer su njihovi životi bili duboko vezani za stvari koje rade online, odnosno putem pametnih telefona. Neki su opisali taj osjećaj kao traumu, jedan učenik čak nije mogao niti zaspati bez telefona, dok je jedna 11-godišnja djevojčica komentirala kako je izgubila kontrolu nad životom i osjećala se totalno izolirano, što najbolje govori o šokantnom utjecaju koji telefoni imaju na naše živote i živote djece. Voditeljima emisije pogotovo je teško pao život bez telefona jer nisu mogli koristiti Googleove karte pa su redovito kasnili na dogovore. Jedan je dječak rekao kako je zbog toga bio prisiljen čitati knjige, a spomenuto je i kako je jedan drugi dječak koji nije znao što raditi bez telefona, besciljno udarao štapom po travi.

Djeca bi trebala prihvatiti dosadu

Mislim da smo kao društvo kolektivno iznevjerili našu djecu, komentirao je doktor Rangan Chatterjee koji sudjeluje u toj emisiji, naglasivši negativne učinke tehnologije i telefona bez kojih djeca više ne mogu niti zaspati i koji uzrokuju anksioznost. Podsjetio je i na neka istraživanja prema kojima često korištenje društvenih mreža povećava rizik od depresije za čak 27 posto, dok četvrtina njih koristi telefone na način koji podsjeća na ponašanje ovisnika. Tijekom emisije znanstvenici sa Sveučilišta u New Yorku pratili su promjene ponašanja djece, njihovu pažnju, reakcije i slično, prije i nakon što su se ostavili telefona. Razlike su, nije teško pretpostaviti, velike. Nakon 3 tjedna bez telefona, djeca su spavala sat vremena duže, a život bez telefona pokazao se manje stresnim.

Roblox Roditelji, igraju li vaša djeca Roblox? Stručnjakinja za sigurnost ima važno upozorenje

Dr. Rangan je upozorio kako bi se svi s vremena na vrijeme trebali ostaviti telefona jer to ne utječe samo na djecu, već i na cijelo društvo: Ako naša djeca nisu dobro, nitko nije dobro. Ono što bi trebali napraviti jest potaknuti djecu da prihvate dosadu i tako ih prisiliti da budu “prisutna u trenutku”, što bi trebalo poboljšati njihovo samopouzdanje, povezanost s drugim ljidima i kreativnost. Objasnio je da, ako kažemo kako ništa ne možemo promijeniti, onda će zaista sve ostati isto te će djeca provoditi svaki budni trenutak za ekranom. Objasnio je kako bi početak promjena trebao krenuti od kuće i to kroz nekakve sitnice - npr. da se tijekom obroka ne koriste telefoni te da tijekom noći djeca nemaju telefone u svojim sobama i slično.

Države se pokušavaju na različite načine boriti s ovim problemom - od zabrane korištenja telefona u školama pa do zabrane društvenih mreža za mlađe od 16 godina, što je najavljeno u Australiji.

Izvor: Metro
 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti