Era kodova i političkih interesa: Tko danas oblikuje cyber prijetnje?

Geopolitički sukobi se danas u sve većoj mjeri sele u cyber prostor i zato nam razumijevanje državnih politika može pomoći u obrani od kibernetičkih napada. O ovoj će temi šire pričati međunarodni stručnjak za kibernetičku sigurnost, Robin Dimyanoglu, koji dolazi na Span Cyber Security Arenu u Opatiju.

Zimo Zimo | 09.05.2025. / 13:11

Robin Dimyanoglu (Foto: Span)

Kibernetički napadi danas nisu samo čin cyber kriminalaca u potrazi za osobnim dobitkom. Oni su, sve češće, i produžena ruka državnih interesa. Na ovogodišnjoj Span Cyber Security Areni, koja će se održati od 19. do 21. svibnja u Opatiji, međunarodno priznati stručnjak Robin Dimyanoglu govorit će o tome kako nacionalne politike utječu na cyber prijetnje?

Robinovo se predavanje naslanja i na njegovu knjigu "Geopolitical Cyber Threat Intelligence", u kojoj analizira na koji se način nacionalne strategije i političko-ekonomski interesi pretvaraju u konkretne cyber napade. Kroz stvarne primjere, od rata u Ukrajini do latentne napetosti između Irana i Izraela – Dimyanoglu pokazuje kako razumijevanje motivacije država pomaže u predviđanju budućih prijetnji.

Od preventivne obrane do prediktivne analitike

Za Dimyanoglua, ključno je napustiti reaktivni pristup obrani. Njegova metodologija predlaže strategijsko predviđanje – sustav ranog upozoravanja koji analizira političke poteze država i ekonomske interese kako bi predvidio vjerojatne ciljeve budućih napada.

Kibernetička sigurnost nije izolirani tehnički problem. To je oblik vođenja politike, ističe Dimyanoglu te dodaje kako će organizacije koje ne gledaju širu sliku biti iznenađene onime što su mogle vidjeti da dolazi. U praktičnom smislu, to znači da threat intelligence timovi više ne smiju promatrati napade samo kroz tehničke obrasce, nego moraju razumjeti geopolitičke dinamike: savezništva, sukobe, sankcije i promjene u nacionalnim strategijama, govori Dimyanoglu.

Hrvatska – na vjetrometini digitalnih sukoba

Za Hrvatsku, kao članicu EU-a i NATO-a, ova analiza nije teorijsko pitanje. Eskalacija ruskih aktivnosti, trgovinski rat SAD-a i Kine te sukobi na Bliskom istoku povećavaju rizik od kibernetičkih incidenata koji mogu ciljati kritičnu infrastrukturu, javne službe i ključne gospodarske subjekte. Stoga podcjenjivanje cyber prijetnji više nije opcija.

U cyber prostoru više nema neutralnih promatrača. Ako niste aktivno spremni, vi ste potencijalna meta, upozorava Dimyanoglu koji na Span Cyber Security Areni neće samo upozoravati na opasnosti, već će publiku provesti kroz konkretne alate i praktične metode pomoću kojih organizacije mogu implementirati sustave ranog upozorenja te integrirati geopolitičku analitiku u svoje obrambene procese. Jer danas, u digitalnoj eri, opstaju oni koji znaju na vrijeme čitati znakove – ne samo na ekranu, nego i na svjetskoj sceni.

Ako želite poslušati ovo predavanje međunarodnog cyber stručnjaka, osigurajte svoje mjesto na Span Cyber Security Arena konferenciji na vrijeme.

Vezane vijesti

Još vijesti