Europska svemirska agencija planira čistiti svemirsko smeće

Prva misija čišćenja svemirskog smeća bit će lansirana 2025. pod nazivom ClearSpace 1 u suradnji sa švicarskom tvrtkom Clear Space.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 10.12.2019. / 14:30 komentari
Pogled na Zemlju iz svemira (Ilustracija: Getty)

Europske svemirska agencija (ESA) planira zajedničku misiju s komercijalnim konzorcijem s ciljem čišćenja svemirskog smeća iz brojnih svemirskih misija.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Prva misija takve vrste bit će lansirana 2025. pod nazivom ClearSpace 1 u suradnji sa švicarskom tvrtkom Clear Space. Proračun projekta iznosi 120 milijuna eura.

Pripreme će početi u ožujku. Cilj je u svemir poslati sondu s hvataljkama koja će uhvatiti ostatke stare rakete ESA-e i spustiti je u nižu orbitu i sagorjeti u atmosferi.

To bi trebao biti princip kojim će se iz svemira počistiti veliki komadi smeća.

Posljednjih godina rastu strahovi da bi moglo doći do sudara u svemiru rastu jer je ondje sve više napuštenog materijala, a ubrzano se radi na razvoju komercijalnih letova. Postoji i bojazan da bi se veliki komadi otpada mogli srušiti na Zemlju.

U jednu ruku, ovo je velika inovacija, u drugu, velika je i hitna nužnost, kazao je ravnatelj ESA-e Jan Woerner.

U ovom trenutku planira se lansiranje stotina satelita koji će kružiti oko Zemlje. Paniraju se i brojni nacionalni vojni projekti, a i privatne kompanije poput SpaceX-a imaju svoje planove.

Woerner kaže da oni koji stoje iza lansiranja trebaju dokazati da će se oni po isteku roka trajanja vratiti i sagorjeti u atmosferi ili potpisati ugovor s komapanijom koja će za njih očistiti njihovo svemirsko smeće.

Objekti u svemiru mogu se sudariti brzinom do 40.000 kilometara na sat, kažu u ESA-i.

(Hina)  

Vezane vijesti