Hrvatski inovatori nude više od 150 patenata investitorima: Koliko će ih i vidjeti tržište?

Domaće inovacije još uvijek traže put, najprije do investitora, a nakon toga i do tržišta.

Vanja Margetić | 20.10.2017. / 07:45 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Zagreb je domaćin 15. izložbe inovacija. U tri dana, koliko izložba traje, predstavit će se više od 150 inovacija.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Širenje stanica raka Radi se na novim lijekovima Otkriveno tajno oružje raka: Evo što tumorima daje energiju za širenje u tijelu

Neke od njih već su pronašle svoj put prema tržištu, dok ostali upravo na ovakvim izložbama traže moguće investitore za svoje patente.

Stalak, rasvjetni stup, punjač za mobitele i miniradionica za bicikle – sve na jednom mjestu.

On sadrži osnovni alat za popravak bicikla. Interesantan je po tome što ima ugrađen kompresor za pumpanje guma. Alat dopire do svih dijelova bicikla, kao i kompresor, i jednostavnim pritiskom pumpamo gume, rekao je Davor Žugaj, inovator iz Topuskog.

Ovo je jedna od rijetkih komercijalnih inovacija. Postavljena je na području Topuskog i Zagreba, a s ostalim gradovima još se pregovara.

A umjesto klasičnih držača za mobitel zanimljiva inovacija. Primjenu ovaj mladi inovator vidi u brojnim zanimanjima.

Držač mobitela koji je skriven u šiltu sportske kape ili kacige i namijenjen je da istodobno možete obavljati poslove uz nesmetano korištenje obje ruke, kaže Denis Kolnrekaj, inovator iz Umaga.

Gotovo da nema područja u koje inovacije nisu ušle. Tako je i s kulinarstvom. Daska s pomoćnim posudama jedna je od njih.

Kad nešto nasjeckate, to morate stavljati u posude, što je poprilično nezgodno i uvijek vam nešto ostaje. Kad nasjeckate recimo ovu mrkvu, možete gurnuti u odgovarajuću posudu mrkvu, luk, papriku, rekao je Merfid Gusić, inovator iz Splita.

Smislila je domaća pamet i uređaj za bojenje rasvjetnih stupova ili stupova uz autocestu. Ovaj robot zamjenjuje radnu snagu i obavlja tri puta više posla od čovjeka.

Domaće inovacije još uvijek traže put, najprije do investitora, a nakon toga i do tržišta. Potpora države postoji, no, trebala bi biti veća.

U skandinavskim zemljama poduzetništvo kotira na skali od sto na negdje 86, u Hrvatskoj 46, tako isto i inovatorstvo koje treba biti u simbiozi sa poduzetništvom. Inače neće doći do komercijalizacije inovacije, inovacija će završiti u ladici, rekao je Ivan Bračić iz udruge inovatora Hrvatske.

To je čest primjer, jer deset godina nakon prijave patenta, ako ne postane komercijalan, on postaje dostupan svima.

Vezane vijesti