I Microsoftov novi AI model daleko nadmašio vodeće globalne centre za prognoziranje vremena

Čini se da se nalazimo na samom početku transformacijskog razdoblja u kojem će umjetna inteligencija preuzeti ulogu predviđanja vremenskih uvjeta.

Branimir Vorša | 22.05.2025. / 15:40

Prognoza vremena, ilustracija (Foto: Getty Images)

Novi model umjetne inteligencije koji je razvio Microsoft znatno je nadmašio tradicionalne sustave u predviđanju vremenskih uvjeta i putanja uragana. Model nazvan Aurora pokazao je vrhunsku točnost u desetodnevnim prognozama i praćenju oluja, dok je istovremeno radio uz znatno manje računalne troškove.

Model Aurora, treniran isključivo na povijesnim podacima, nadmašio je sedam vodećih međunarodnih centara za vremenske prognoze u predviđanju petodnevnih putanja tropskih ciklona. Posebno je značajno što je Aurora četiri dana unaprijed točno predvidjela gdje će tajfun Doksuri pogoditi Filipine, dok su službene prognoze 2023. godine predviđale udar sjeverno od Tajvana. Autori studije su naveli kako su računalni troškovi Aurore stotine puta manji od onih kod fizičkih modela.

Model je također nadmašio Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF) u 92% desetodnevnih globalnih prognoza na razlučivosti od 10 kvadratnih kilometara. ECMWF, koji pruža prognoze za 35 europskih zemalja, smatra se globalnim standardom za točnost prognoza te pomno prati promjene vremenskih obrazaca.

Konkurencija i proboj AI-ja u vremenske prognoze

Rezultati dolaze nakon što je Huawei 2023. godine predstavio svoj AI model Pangu-Weather, a Google je u prosincu 2024. godine izvijestio da je njihov model GenCast nadmašio točnost ECMWF-a u više od 97% od 1320 klimatskih katastrofa iz 2019. godine.

Aurora još nije komercijalizirana, no njezina eksperimentalna prednost ukazuje na ubrzani pomak prema prognoziranju vremena pomoću umjetne inteligencije.

Po prvi put, sustav umjetne inteligencije može nadmašiti sve operativne centre u prognoziranju uragana. Vjerujem da smo na početku transformacijskog doba u znanosti o atmosferskim sustavima, izjavio je Paris Perdikaris, izvanredni profesor strojarstva na Sveučilištu u Pennsylvaniji i glavni autor studije koja je objavljena u časopisu Nature.

Florence Rabier, glavna direktorica ECMWF-a, potvrdila je da je njihov vlastiti model temeljen na umjetnoj inteligenciji postao dostupan državama članicama u veljači. Model radi na razlučivosti od 30 kvadratnih kilometara i oko 1000 puta je jeftiniji u pogledu računalnog vremena od tradicionalnog fizičkog modela.

Izvor: Science Alert/AFP

Vezane vijesti

Još vijesti