Europska komisija je predstavila smjernice o zaštiti maloljetnika i prototip aplikacije za provjeru dobi u skladu s Aktom o digitalnim uslugama. Kako je istaknuto na predstavljanju, njima će se osigurati da djeca i mladi i dalje mogu uživati u mogućnostima koje nudi internetski svijet, kao što su učenje, kreativnost i komunikacija, uz istodobno smanjenje rizika s kojima se suočavaju na internetu, uključujući izloženost štetnom sadržaju i ponašanju.
Smjernicama o zaštiti maloljetnika osigurava se da djeca uživaju visoku razinu privatnosti, sigurnosti i zaštite na internetskim platformama.
Osiguravanje sigurnosti naše djece i mladih na internetu od ključne je važnosti za ovu Komisiju. Smjernice o zaštiti maloljetnika za internetske platforme, u kombinaciji s novim planom za provjeru dobi, velik su korak naprijed u tom pogledu. Platforme nemaju izgovora za nastavak prakse koja dovodi djecu u opasnost, istaknula je Henna Virkkunen, izvršna potpredsjednica za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokraciju
Smjernice, među ostalim, sadržavaju preporuke za:
- Aditivni dizajn: Maloljetnici su posebno osjetljivi na prakse koje mogu potaknuti ovisničko ponašanje. U smjernicama se predlaže smanjenje izloženosti maloljetnika takvim praksama i onemogućavanje značajki kojima se promiče prekomjerna upotreba internetskih usluga, kao što su „ulošci” i „pročitani računi” na porukama.
- Borbu protiv zlostavljanja na internetu: U smjernicama se preporučuje da se maloljetnici osnaže za blokiranje ili isključivanje korisnika kako bi se osiguralo da ih se ne može dodati skupinama bez njihova izričitog pristanka. Također preporučuju da se računima zabrani preuzimanje ili snimanje snimki zaslona sadržaja koji su objavili maloljetnici kako bi se spriječila neželjena distribucija seksualiziranog ili intimnog sadržaja.
- Štetan sadržaj: Neki sustavi za preporučivanje stavljaju djecu u štetne situacije. Smjernice mladim korisnicima daju veću kontrolu nad onim što vide, pozivajući platforme da daju prednost eksplicitnim povratnim informacijama korisnika, umjesto da se oslanjaju na praćenje njihova ponašanja pri pregledavanju. Ako mladi korisnik naznači da ne želi vidjeti određenu vrstu sadržaja, ne bi ga trebalo ponovno preporučiti.
- Sprječavanje neželjenog kontakta sa strancima: u smjernicama se preporučuje da platforme postave privatne račune maloljetnika, odnosno da nisu vidljivi korisnicima koji nisu na popisu prijatelja, kako bi se smanjio rizik od toga da ih stranci kontaktiraju na internetu.
U smjernicama se primjenjuje pristup koji se temelji na riziku, kao što je Akt o digitalnim uslugama, u kojem se prepoznaje da internetske platforme mogu predstavljati različite vrste rizika za maloljetnike, ovisno o njihovoj prirodi, veličini, svrsi i korisničkoj bazi. Platforme bi trebale osigurati da su mjere koje poduzimaju primjerene i da se njima ne ograničavaju nerazmjerno ili neopravdano prava djece.
Rješenje za provjeru dobi
Predstavljen je i prototip aplikacije za provjeru dobi prilagođen je korisnicima i štiti privatnost postavljanjem „zlatnog standarda” u osiguranju dobi na internetu. Na primjer, omogućit će korisnicima da lako dokažu da su stariji od 18 godina kada pristupaju ograničenom sadržaju za odrasle na internetu, a da pritom imaju potpunu kontrolu nad bilo kojim drugim osobnim podacima, kao što su točna dob ili identitet korisnika. Nitko ne bi mogao pratiti, vidjeti ili rekonstruirati sadržaj s kojim se pojedinačni korisnici savjetuju.
Aplikacija za provjeru testirat će se i dodatno prilagoditi u suradnji s državama članicama, internetskim platformama i krajnjim korisnicima. Danska, Grčka, Španjolska, Francuska i Italija bit će prvi koji će surađivati s Komisijom na tehničkom rješenju s ciljem pokretanja nacionalnih aplikacija za provjeru dobi. Ovaj prototip može se integrirati u nacionalnu aplikaciju ili ostati samostojeća aplikacija.
U smjernicama o zaštiti maloljetnika navodi se kada i kako bi platforme trebale provjeravati dob svojih korisnika. Preporučuju provjeru dobi za platforme sadržaja za odrasle i druge platforme koje predstavljaju visok rizik za sigurnost maloljetnika. U njima se navodi da bi metode osiguravanja dobi trebale biti točne, pouzdane, pouzdane, nenametljive i nediskriminirajuće.
Podsjetimo, smjernice će se primjenjivati na sve internetske platforme dostupne maloljetnicima, osim mikropoduzeća i malih poduzeća.
Ključne preporuke uključuju sljedeće:
- Postavljanje računa maloljetnika na privatne po defaultu tako da su njihovi osobni podaci, podaci i sadržaj društvenih medija skriveni od onih s kojima nisu povezani kako bi se smanjio rizik od neželjenog kontakta stranaca.
- Izmjena sustava za preporučivanje platformi kako bi se smanjio rizik od toga da djeca naiđu na štetan sadržaj ili da se zaglave u rupama kunića određenog sadržaja, među ostalim savjetovanjem platformi da daju prednost eksplicitnim signalima djece pred bihevioralnim signalima te osnaživanjem djece da imaju veću kontrolu nad svojom hranom za životinje.
- Osnaživanje djece kako bi mogla blokirati i isključiti bilo kojeg korisnika i osigurati da ih se ne može dodati skupinama bez njihova izričitog pristanka, što bi moglo pomoći u sprečavanju zlostavljanja na internetu.
- Zabrana preuzimanja ili snimanja snimki zaslona sadržaja koji su objavili maloljetnici kako bi se spriječila neželjena distribucija seksualiziranog ili intimnog sadržaja i seksualna iznuda.
- Onemogućavanje zadanih značajki koje doprinose prekomjernoj upotrebi, kao što su komunikacijski „streaks”, prolazni sadržaj, „pročitani računi”, automatska igra ili push obavijesti, kao i uklanjanje uvjerljivih značajki dizajna usmjerenih uglavnom na angažman i stavljanje zaštitnih mjera oko chatbotova s umjetnom inteligencijom integriranih u internetske platforme.
- Osiguravanje da se ne iskorištava nedostatak komercijalne pismenosti djece i da ona nisu izložena poslovnim praksama koje mogu biti manipulativne, dovesti do neželjene potrošnje ili ovisničkog ponašanja, uključujući određene virtualne valute ili nagradne kutije.
- Uvođenje mjera za poboljšanje alata za moderiranje i izvješćivanje, za koje su potrebne brze povratne informacije, i minimalnih zahtjeva za alate za roditeljsku kontrolu.
Djeca zaslužuju sigurno digitalno djetinjstvo. To mi je jedan od glavnih prioriteta tijekom danskog predsjedanja. Bez odgovarajuće provjere dobi, ne uspijevamo zaštititi djecu na internetu. Smjernice koje su danas pokrenute u kombinaciji s aplikacijom za provjeru dobi vrlo su važne prekretnice. Želim zahvaliti Komisiji što je ozbiljno shvatila zaštitu maloljetnika i sa zanimanjem iščekujem ubrzanje političkog zamaha u tom važnom programu. Odmah ću istražiti nacionalno područje primjene za utvrđivanje minimalne dobi za pristup društvenim medijima. Moramo učiniti sve što je u našoj moći kako bismo zaštitili maloljetnike na internetu, dodala je Caroline Stage Olsen, ministrica za digitalne poslove Danske.