Ponedjeljak nas ne ubija samo psihički, nego i fizički

Novo istraživanje otkriva da ponedjeljak povećava razinu stresa i kortizola, što dugoročno može uzrokovati ozbiljne srčane i zdravstvene probleme, čak i kod umirovljenika.

Branimir Vorša | 14.07.2025. / 09:28 komentari
Ponedjeljak, ilustracija
Ponedjeljak, ilustracija (Foto: Getty Images)

Za mnoge, ponedjeljak nije samo dan u tjednu kojeg najmanje vole, mogao bi biti i biološki štetan. Novo istraživanje kineskog Sveučilišta u Hong Kongu (HKU) sugerira da stres povezan s početkom tjedna traje i nakon radnog vijeka te može ozbiljno utjecati na zdravlje.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Kuglasta munja snimljena u Kanadi Zapanjili stručnjake VIDEO Bračni par s trijema kuće snimio iznimno rijedak i posve misteriozan vremenski fenomen

Studija objavljena u časopisu Journal of Affective Disorders koristila je podatke 3511 odraslih osoba starijih od 50 godina iz Engleske longitudinalne studije starenja (ELSA). Sudionici su izvještavali o razinama anksioznosti tijekom tjedna, a uzeti su i uzorci kose radi analize razine kortizola.

Rezultati su pokazali da osobe koje su osjećale anksioznost posebno ponedjeljkom imaju oko 23% višu razinu kortizola od onih koji su bili anksiozni drugim danima. Budući da je kortizol ključni pokazatelj djelovanja hipotalamičko-hipofizno-nadbubrežne osi (HPA), glavnog tjelesnog sustava za upravljanje stresom, njegova trajna povišenost može ukazivati na štetan kronični stres.

Suprotno očekivanjima, taj obrazac primijećen je i kod umirovljenika, što ukazuje da je riječ o kulturnom, a ne profesionalnom stresu. Povišeni kortizol povezuje se s poremećajima imuniteta, metaboličkim bolestima i kardiovaskularnim rizicima.

HKU-ov tim povezao je ove nalaze sa znanstvenom metaanalizom još iz 2005. godine, koja je pokazala do 19% više kardiovaskularnih događaja ponedjeljkom.

Ponedjeljak djeluje kao kulturni ‘pojačivač stresa. Kod nekih starijih osoba prijelaz u tjedan pokreće biološku lavinu koja traje mjesecima. Ne radi se o poslu – već o tome koliko su ponedjeljci duboko ukorijenjeni u našoj fiziologiji stresa, čak i nakon završetka karijere’, rekao je Tarani Chandola sociolog HKU-a i jedan od autora navedenog istraživanja.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti