Japanski premijer otkrio okvir za globalnu regulaciju umjetne inteligencije: "Moramo se suočiti i s tamnom stranom AI-a"

Japan je otkrio svoj globalni okvir za regulaciju umjetne inteligencije, naglašavajući potrebu za svjetskom suradnjom kako bi se ublažili rizici i osigurale koristi.

Branimir Vorša | 03.05.2024. / 14:05 komentari
Umjetna inteligencija (Foto: Getty Images)

Japanski premijer Fumio Kishida predstavio je međunarodni okvir za regulaciju i korištenje generativne umjetne inteligencije, naglašavajući globalne inicijative za upravljanje tom tehnologijom koja se brzo razvija. Kishida je otkrio okvir tijekom govora u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj u Parizu.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Generativna umjetna inteligencija ima potencijal da bude vitalni alat za daljnje obogaćivanje svijeta, naglasio je Kishida. Međutim, upozorio je na njegove mračnije potencijale, rekavši da se moramo suočiti i s tamnom stranom umjetne inteligencije, kao što je rizik od dezinformacija.

Japan je pokrenuo dobrovoljni okvir Hiroshima AI Process Friends Group tijekom svog predsjedanja Grupom sedam (G7) prošle godine, s ciljem uspostavljanja međunarodnih vodećih načela i kodeksa ponašanja za programere umjetne inteligencije. Kishida je istaknuo da se 49 zemalja i regija pridružilo tom dobrovoljnom okviru.

Te će nacije surađivati na provedbi načela i kodeksa ponašanja kako bi se ublažili rizici povezani s generativnom umjetnom inteligencijom. Kishida je naglasio važnost suradnje kako bi se osigurale široke koristi od upotrebe sigurne, zaštićene i pouzdane umjetne inteligencije.

Razni subjekti, uključujući Europsku uniju, Sjedinjene Države, Kinu i druge nacije, aktivno razvijaju propise i mehanizme nadzora za AI. U međuvremenu, globalne organizacije poput Ujedinjenih naroda bore se sa složenošću nadzora umjetne inteligencije.

Izvor: AP
 

Vezane vijesti