Kineska sonda uspješno sletjela na suprotnu stranu Mjeseca

Kina je već 2019. poslala sondu na suprotnu stranu Mjeseca, ali nije donijela nikakve uzorke.

Hina | 02.06.2024. / 08:09 komentari
Pogled na Zemlju s Mjeseca
Pogled na Zemlju s Mjeseca (Foto: Getty Images)

 Sonda koju je Kina lansirala početkom svibnja sletjela je na suprotnu stranu Mjeseca kako bi prikupila uzorke.

tri vijesti o kojima se priča Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote Samsung Galaxy S25 serija - 11 Nakon Britanaca, pozvali i Amerikance Iz Samsunga pozvali korisnike na aktivaciju važne opcije na telefonima

Sonda Chang'e 6, koja je poletjela iz svemirskog lansirnog centra Wenchang na tropskom otoku Hainan (jug), sletjela je prema planu u golemi bazen Južnog pola-Aitken, jedan od najvećih poznatih udarnih kratera u Sunčevom sustavu, objavila je novinska agencija Xinhua, prenoseći priopćenje Kineske svemirske uprave.

Yusaku Maezawa Pompozno najavljivana misija obilaska Mjeseca ipak se neće ostvariti

Ova 53-dnevna misija pokrenuta 3. svibnja trebala bi omogućiti uzimanje prvih uzoraka s udaljene strane Mjeseca, rijetko istraženog područja Zemljina satelita.

Sonda će pokušati prikupiti mjesečev materijal i provesti druge pokuse u zoni slijetanja koristeći se pritom svojom bušilicom za vađenje uzoraka ispod površine i svojom robotskom rukom za hvatanje materijala.

Proces bi trebao biti završen u sljedeća dva dana, dodaje Xinhua.

Drveni satelit LignoSat Ovo je prvi drveni satelit na svijetu, a u svemir bi trebao krenuti za nekoliko mjeseci

Kina je već 2019. poslala sondu na suprotnu stranu Mjeseca, ali nije donijela nikakve uzorke.

Znanstvenici vjeruju da daleka strana Mjeseca - nazvana tako jer je nevidljiva sa Zemlje, a ne zato što nikada ne hvata sunčeve zrake - obećavajuća za istraživanje jer su njeni krateri manje prekriveni drevnim tokovima lave od onih na bliskoj i vidljivoj strani.

Vezane vijesti