Hemolitin je naziv novootkrivenog proteina, koji, kako i naziv sugerira, u sebi sadrži željezo i litij, a s obzirom na to da je pronađen u ostacima meteorita, možda ima i ključnu ulogu u sijanju života na planetima pogodnima za razvoj života, kao što je to naša Zemlja.
Tim znanstvenika s Harvarda, PLEX Corporationa i Bruker Scientifica novi su protein pronašli u meteoritu koji je na Zemlju pao davne 1990. godine i koji je nazvan Acfer 086. Ostaci tog meteorita pronađeni su Alžiru.
Hemolitin je relativno malen protein koji uglavnom čine aminokiselina glicin, koju prekrivaju atomi željeza, kisika i litija na krajevima. Dok je riječ o nama dobro poznatim elementima, njihova formacija dosad nije zabilježena na Zemlji.
Hemolitin je najnoviji u nizu dokaza da su građevni blokovi života prvo nakupljeni u svemiru te da su odande stigli na Zemlju (a moguće i druge planete) putem meteorita.
Podsjetimo da je krajem proteklog tjedna iznad Hrvatske viđen jedan meteorit koji je eksplodirao u atmosferi iznad Lijepe Naše i čiji su ostaci vjerojatno pali negdje u Sloveniju.
U meteoritima i kometima dosad je pronađeno pregršt aminokiselina, koje su pak osnova svakog proteina. U meteoritima su isto tako dosad pronađeni i prethodnici aminokiselina, odnosno šećeri, organski materijali te molekule određenog oblika, svi koji su vitalni za nastanak života.
Jedno je u svemiru pronaći tumarajuće aminokiseline, a posve druga kompleksnu organsku strukturu poput punog proteina.
Zasad je znanstvenicima nejasno kako se hemolitin formirao u svemiru.
Izvor: The Atlas