Na društvenim mrežama pojavili su se oglasi koji imitiraju izgled vijesti na portalu N1 i uvjeravaju građane u postojanje INA investicijske platforme koja jamči veliku novčanu dobit.
U oglasu u kojem se navodi "zagarantiran prihod od 1000 eura za svakog investitora" koji uloži 250 eura u dionice, i to sve uz podršku države, prikazan je i premijer Andrej Plenković. Nakon što posjetitelj klikne na oglas, odvodi ga se na stranicu koja svojim izgledom podsjeća na portal N1 i vijesti koje se tamo objavljuju.
Na isti su pokušaj prijevare upozorili i iz INA-e.
No iz Nacionalnog CERT-a upozoravaju kako je to tek početak prijevare koja one koji nasjednu može skupo stajati.
Naime, prijevara ima nekoliko koraka. Nakon što potencijalne žrtve kliknu na oglas i dođu do lažne stranice s vijestima, potiče ih se da se registriraju na posebnom portalu koji naizgled podsjeća na stranice INA-e.
Daju im se precizne upute kako se registrirati, a nakon "uspješne" registracije najavljuje se kako će ih kontaktirati kako bi se "potvrdilo" da račun zaista pripada njima.
Nakon toga, upozoravaju iz CERT-a, postoji mogućnost da građane počnu kontaktirati i na njih vršiti pritisak nepoznate osobe koje će ih nagovarati na uplatu novca i odavanje osobnih podataka.
Ne vjerujte im, upozoravaju iz CERT-a.
Za sve one koji naiđu na sumnjive oglase na društvenim mrežama, iz CERT-a savjetuju kako prepoznati tu (i slične) prijevare.
- Uvjerava vas u sigurnu, veliku i laku zaradu.
- Adresa (URL) stranice na koju Vas vodi oglas nije adresa N1 portala.
- Sve poveznice na stranici vode na registracijsku formu.
- INA na svojim stranicama ne spominje INA investicijsku platformu.
- Žele vaše osobne podatke i uplatu novca.
- Vrše na vas snažan pritisak brojnim pozivima i uvjeravanjem da prilika uskoro istječe te da je broj investitora ograničen.
- Žele da im otkrijete podatke svoje bankovne kartice i broj tokena mobilnog bankarstva.
Ako ste ipak nasjeli na takvu prijevaru i shvatili to na vrijeme, iz CERT-a savjetuju:
- Ne odgovarajte na sumnjive mailove koji vam pristignu na adresu elektroničke pošte koju ste upisali prilikom registracije.
- Ako ste upisali broj telefona, ne komunicirajte s osobama koje vas kontaktiraju u vezi s investiranjem.
- Nikome ne govorite podatke svoje bankovne kartice (broj kartice, datum isteka i kontrolni broj s poleđine) niti broj tokena mobilnog bankarstva (napadači će te podatke iskoristiti za krađu vašeg novca).
- Ne slikajte svoju bankovnu karticu i osobnu iskaznicu.
- Ako ste predali neke od gore navedenih podataka, obvezno kontaktirajte svoju banku i poduzmite sve potrebne radnje za zaštitu svoga računa i novca.
Podijelite ovu vijest s drugima kako ni oni ne bi postali žrtva ovog napada, na kraju pozivaju iz CERT-a.