Ovo je najbrži objekt kojeg je napravio čovjek, no to nije sve, postat će i još brži

NASA-ina solarna sonda Parker juri svemirom rekordnim brzinama, a prikupljanjem podataka bez presedana iz Sunčeve vanjske korone, pomiče granice znanosti.

Branimir Vorša | 13.07.2024. / 08:00 komentari
Solarna sonda Parker
Solarna sonda Parker (Foto: Afp)

NASA-ina solarna sonda Parker izjednačila je vlastiti rekord kao najbrži objekt kojeg je napravio čovjek. Sonda je putovala brzinom od 635.266 kilometara na sat 29. lipnja, što je drugi put da postiže tu brzinu od svog lansiranja 2018. godine. Riječ je o brzini koja je oko 500 puta veća od brzine zvuka.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Kuglasta munja snimljena u Kanadi Zapanjili stručnjake VIDEO Bračni par s trijema kuće snimio iznimno rijedak i posve misteriozan vremenski fenomen

Očekuje se da će sonda Parker i dalje ubrzavati, a predviđa se da će postići maksimalnu brzinu od oko 692.000 km/h do 2025. godine, tijekom svog najbližeg preleta pored Sunca. Na Zemlji, primjerice, ta bi brzina bila dovoljna za putovanje od Washingtona do Tokija za manje od minute.

Sonda se za održavanje brzine oslanja na pomoć gravitacije planeta Venere te je koristi za kruženje oko Sunca. U travnju 2021. godine solarna sonda Parker "dotaknula" je Sunce, prikupivši uzorke plazme i izmjerivši promjene magnetskog polja. Sada je završila svoje 20. približavanje, našavši se unutar 7,26 milijuna kilometara od površine Sunca. Cilj sonde je doći unutar 6,12 milijuna kilometara od površine Sunca.

Sonda Parker napravljena je da izdrži ekstremne uvjete, a ima 11,4-centimetrski kompozitni štit koji može izdržati temperature od gotovo 1371 stupanj Celzija. Ta sonda prikuplja neprocjenjive podatke sa Sunca, koji su znanstvenicima nedostupni u promatranjima sa Zemlje.

Ranije se smatralo smatralo da poklopac bušotine za nuklearno ispitivanje, lansiran brzinom od procijenjenih 240.000 km/h detonacijom podzemne bombe, drži rekord za najbrži objekt kojeg je napravio čovjek.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti