Pohranjujete sve svoje lozinke u internetski preglednik? To možda baš i nije najpametnije rješenje

Čak i ako imate ažurirani antivirusni program, malware Redline Stealer može ga zaobići.

Martina Čizmić | 04.01.2022. / 15:35 komentari
Lozinka (Foto: Getty Images) (Foto: Getty Images)

Prosječan korisnik računala i interneta, prema studiji NordPass-a, ima oko 100 lozinki. No, većinom koriste njih nekoliko desetaka. Ostale ili jednostavno zaborave jer ih ne koriste redovito ili pak pohranjuju negdje na računalu.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju

Najjednostavnije mjesto za pohranu lozinki koje koristimo svakodnevno zasigurno je internetski preglednik. Svi internetski preglednici nude opciju pohranjivanja korisničkih imena i lozinki, kako prilikom sljedećeg posjeta nekoj stranici ne bi morali ponovno sve upisivati.

Slika nije dostupna Nemojte si zabiti autogol: Stručnjaci upozoravaju zašto lozinke s nogometnom tematikom baš i nisu najbolji odabir

No, stručnjaci za računalnu sigurnost iz AhnLab-a, upozoravaju kako to baš i nije najbolje mjesto za čuvanje lozinik. Kako ističu, koliko opasna takva praksa može biti najbolje pokazuje slučaj osobe koja je tijekom pandemije radila od kuće, ali je računalo dijelila s drugim članovima kućanstva. Misleći da je sigurno, u internetskom pregledniku na tom računalu, pohranila je sve lozinke vezane za posao. Istovremeno, računalo je bilo zaraženo malwareom Redline Stealer. Tako su hakeri došli do korisničkih imena, lozinki i informacija o tvrtkinom VPN-u.

Zanimljivo, hakeri su te podatke iskoristili tek tri mjeseca kasnije.

Stoga iz AhnLaba upozoravaju da, koliko god to bilo zgodno, osjetljive podatke poput poslovnih lozinki i korisničkih imena ne pohranjuju u internetske preglednike. Čak i ako imaju ažurirane antivirusne programe, jer je dotični malware uredno zaobišao takvu vrstu zaštite.

Slika nije dostupna Ne želite da vas hakiraju ili vam ukradu podatke? Pratite ovih 5 osnovnih savjeta

Kao alternativu možete koristiti "Password managere" odnosno specijalizirane programe za pohranu lozinki ili pak, dobri stari, papir i olovku. Pazite samo gdje ćete taj papir s lozinkama držati, kako ne bi dospio u krive ruke. 

Vezane vijesti