Razvijen sprej za nos koji razbija toksične nakupine u mozgu i nudi novu nadu u borbi protiv ove opake bolesti

Obećavajući sprej za nos pokazuje potencijal u ciljanju i čišćenju toksičnih tau-proteina povezanih s Alzheimerovom bolešću, što nudi novu nadu za buduće tretmane te bolesti.

Branimir Vorša | 12.07.2024. / 09:30

Sprej za nos
Sprej za nos (Foto: Getty Images)

Novi sprej za nos koji su razvili znanstvenici sa Sveučilišta u Teksasu obećava u borbi protiv Alzheimerove bolesti ciljanjem i eliminacijom upletenih tau-proteina. Ti proteini, koji su povezani s Alzheimerovom bolešću, često se nakupljaju i oštećuju moždane stanice. Tradicionalni lijekovi borili su se da učinkovito ciljaju te proteine, ali navedeni novi sprej nudi nadu.

Zaobilaženje značajne prepreke

Navedeni sprej može zaobići krvno-moždanu barijeru, značajnu prepreku u liječenju bolesti mozga. Neuroznanstvenik Sagar Gaikwad i njegov tim upakirali su lijek u sićušne mjehuriće, dopuštajući mu da prođe pokraj staničnih membrana. Primijenjen kroz nos, sprej je uspješno očistio toksične tau-proteine ​​kod starih miševa s bolestima mozga povezanih s tim proteinima. Zanimljivo je da je samo jedno sprejanje poboljšalo kognitivne funkcije kod miševa nakon dva tjedna.

Lijek je osmišljen kako bi prepoznao i uništio najotrovnije tau-proteine ​​koji se nalaze u Alzheimerovoj bolesti i drugim demencijama. U laboratorijskim testovima lijek je očistio tau-čvorove iz ljudskih neurona i spriječio oslobađanje "tau-sjemena" koje je širilo bolest po mozgu.

Otvorena pitanja

Neuroznanstvenice sa Sveučilišta u Edinburghu Soraya Meftah, Claire Durrant i Tara Spires-Jones, koje su pregledale rezultate navedenog istraživanja objavljene u časopisu Science Translational Medicine, upozoravaju da iako mnoge terapije temeljene na tau obećavaju na životinjskim modelima, njihovo prevođenje u učinkovitu medicinu za ljude dosad nije uspjelo. Naglašavaju da su potrebna dodatna istraživanja, posebice kako bi se utvrdila sigurnost i učinkovitost liječenja kod ljudi.

Mnoga otvorena pitanja ostaju, uključujući to hoće li ovaj tretman primijenjen intranazalno kod ljudi omogućiti prodor antitijela u učinkovitim dozama kroz naše puno veće mozgove i postoje li potencijalno opasne nuspojave poput upale, što je zabrinjavajuće u svim amiloidno usmjerenim ispitivanja imunoterapije, napominju navedene britanske neuroznanstvenice. Unatoč tim zabrinutostima, one priznaju važnost novog istraživanja američkih znanstvenika.

Izvor: Science Alert

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti