Slučajevi ovog sindroma dramatično su porasli nakon pandemije COVID-19

Znanstvenici upozoravaju da infekcije SARS-CoV-2 povezuju dugotrajni COVID i porast slučajeva sindroma kroničnog umora.

Branimir Vorša | 21.01.2025. / 11:31 komentari
SARS-CoV-2
SARS-CoV-2 (Foto: Getty Images)

Sve više dokaza ukazuje na to da infekcije SARS-CoV-2 mogu značajno povećati slučajeve sindroma kroničnog umora, također poznatog kao mialgični encefalomijelitis (ME/CFS).

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Nedavna studija koju je vodila Suzanne Vernon iz Centra Bateman Horne u SAD-u otkrila je da je kod osoba zaraženih SARS-CoV-2 7,5 puta veća vjerojatnost da će zadovoljiti dijagnostičke kriterije za ME/CFS šest mjeseci nakon infekcije u usporedbi s onima koji nisu bili zaraženi. Naši rezultati dokazuju da su stopa i rizik od razvoja ME/CFS-a nakon infekcije SARS-CoV-2 značajno povećani, ističe se u studiji koja je objavljena u časopisu Journal of General Internal Medicine.

Slika nije dostupna Zaboravljen, ali nije nestao: Nakon pet godina COVID i dalje odnosi žrtve

Studija također naglašava sličnosti između dugog COVID-a i ME/CFS-a. Ove rezultate podupiru druge studije koje su infektivne agense, kao što su Epstein-Barr virus i Ross River virus te nevirusne bolesti kao što su Q groznica i giardijaza, uključile u etiologiju ME/CFS-a, dodaju autori istraživanja. Obje bolesti dijele simptome kao što su malaksalost nakon napora, kognitivna disfunkcija i neosvježavajući san, iako njihov odnos ostaje nejasan.

Tko je najviše pogođen?

Istraživanje je uključilo 11.785 osoba koje su preboljele COVID-19 i 1439 nezaraženih osoba, od kojih nitko nije imao prethodnu dijagnozu ME/CFS. Od zaražene skupine, 4,5 posto zadovoljilo je ME/CFS kriterije, a unutar te skupine je i 89 posto onih koji su također imali dugi COVID. Gotovo 40 posto zaraženih sudionika pokazalo je simptome slične ME/CFS-u nakon šest mjeseci, u usporedbi sa samo 16 posto kod skupine koja nije bila zaražena COVID-om.

Malaksalost nakon napora pojavila se kao najčešći simptom među pacijentima s ME/CFS-om, a slijedi ga ortostatska intolerancija. Studija je primijetila da su pojedinci koji su najviše pogođeni bili bijelci, žene, u dobi od 46 do 65 godina, ruralni stanovnici i manje vjerojatno cijepljeni ili fakultetski obrazovani.

Slika nije dostupna WHO i dalje od Kine traži informacije o podrijetlu covida: "To je moralni i znanstveni imperativ"

Prije pandemije, zdravstveni teret ME/CFS-a u SAD-u bio je dvostruko veći od HIV-a/AIDS-a. Budući da dugi COVID-19 utječe na više od 18 milijuna odraslih, znanstvenici strahuju da bi se slučajevi ME/CFS-a mogli udvostručiti.

Daljnje ispitivanje je nužno za razumijevanje ovih bolesti i identificiranje terapija. Utvrđivanje zašto su neki ljudi osjetljiviji...moglo bi pomoći istraživačima u pronalaženju novih načina za prevenciju i liječenje obiju bolesti, zaključuju autori istraživanja.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti