Što to sprema suosnivač Twittera? Uzeo si vikend, malo učio i izbacio aplikaciju koja može bit konkurent WhatsAppu

Dorsey nije dao nikakve konkretne informacije o tome planira li razvijati aplikaciju i dalje ili je ovo bio samo jedan od njegovih eksperimenata

Martina Čizmić | 08.07.2025. / 15:46 komentari
Dopisivanje, ilustracija (Foto: Getty Images)

Jack Dorsey najpoznatiji je kao suosnivač Twittera, iako je u međuvremenu osnovao cijeli niz drugih tvrtki koje su (više ili manje) uspješne. No, čini se kako je Dorsey bacio oko na svijet aplikacija za komunikaciju.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora"

Naime, kako je objavio na svom profilu na platformi X, Dorsey je protekli vikend proveo učeći o različitim tehnologijama i servisima, ponajprije o tome kako točno funkcionira Bluetooth tehnologija. Rezultat je, još uvijek eksperimentalna, aplikacija koju bismo mogli nazvati konkurentom WhatsAppu.

Bitchat, kako ju je Dorsey nazvao, aplikacija je za razmjenu poruka. No za razliku od WhatsAppa ili iMessegea, ne treba nikakve servere za pohranu podataka, ali ni vezu na internet.

Umjesto toga za razmjenu poruka koristi Bluetooth tehnologiju.

Osmišljena je kao prvotne aplikacije za dopisivanje u smislu da se sastoji od dvije razine dopisivanja - soba za razmjenu informacija s drugim korisnicima temeljeno na temi i soba za privatne razgovore.

Kako ističe sam Dorsey, korištenjem Bluetootha moguće je slati poruke u stvarnom vremenu ljudima koji imaju instaliranu aplikaciju do udaljenosti od 300 metara. Ako su pak udaljeni više, poruke će se probijati kroz Bluetooth veze drugih povezanih uređaja sve dok ne dođu do svog cilja.

Iako je sama aplikacija još uvijek u testnoj fazi (trenutno ju testira oko 15 tisuća ljudi koji su se prijavili za testni program TestFlight za iOS uređaje), Dorsey ističe kako će Bitchat imati obostranu enkripciju, kako bi poruke bile zaštićene, mogućnost postavljanja lozinki na sobe za razgovore, a koristit će samo prostor za pohranu na pametnom telefonu.

Ono što je mnogima najprivlačnije je što za korištenje aplikacije nije potrebno registrirati se niti pomoću telefonskog broja, niti pomoću e-mail adrese.

Bitchat mogla bi dobro doći ljudima u ekstremnim situacijama, kao što je nestanak internetske veze ili pad mobilnih mreža, kao i u slučajevima prirodnih katastrofa kad su bilo kakve telefonske ili mobilne veze nepostojeće. Treba istaknuti da Bitchat nije prva ovakva aplikacija. Tijekom prosvjeda u Hong Kongu 2019. godine, široko je bila korištena aplikacija Bridgefy jer je omogućavala korisnicima da zaobiđu državna ograničenja korištenja interneta.

Dorsey nije dao nikakve konkretne informacije o tome planira li razvijati aplikaciju i dalje ili je ovo bio samo jedan od njegovih eksperimenata. Aplikaciju je objavio na GitHubu, što je omogućilo i drugim razvojnim programerima da se poigraju s kodom.

No, zanimljivo je za što su aplikaciju počeli koristiti testni korisnici. Uz očekivano dopisivanje, veoma se brzo počela koristiti i za slanje bitcoina što je izazvalo raspravu na društvenim mrežama o tome je li moguće uopće slati bitcoine ako nema veze na internet odnosno bitcoin mrežu, ali i koliko su same poruke sigurne.

S obzirom na to da je trenutno potrebno i do pet minuta da se jedna poruka pošalje i primi, očito je da ova aplikacija neće tako skoro u široku uporebu. Ali bit će zanimljivo vidjeti što će sljedeće Dorsey napraviti. 

Vezane vijesti