Iako smo još daleko od trenutka u kojem ćemo pametne telefone zamijeniti nekim drugim uređajem, tehnološke kompanije godinama razvijaju gadgete koje ćemo za desetak godina ili možda čak ranije koristiti intenzivno kao što danas koristimo mobitele. Takav uređaj budućnosti mogle bi biti - pametne naočale. Kako bi mogle izgledati, možemo vidjeti na primjeru Metina Oriona, koji je kompanija nedavno prikazala i koji se neće pojaviti na tržištu, a slične planove ima i Apple te je Tim Cook uvjeren da bi naočale prepune tehnologije i s podrškom za proširenu stvarnost zaista mogle biti gadget budućnosti, uređaj koji će zamijeniti iPhone i općenito pametne telefone.
A ako je to zaista budućnost, AnhPhu Nguyen i Caine Ardayfio, dvoje studenata s Harvarda, pokazali su nam zašto bismo se itekako trebali zabrinuti za ono što nam ona donosi.
Oni su napravili eksperiment u kojem su koristili uređaje i tehnologiju koja je već sada dostupna - Metine naočale Ray-Ban Meta (koje imaju kameru), tehnologiju prepoznavanja lica i dostupne javne baze podataka. Zahvaljujući tehnologiji, bez znanja ljudi uspjeli su se dokopati brojnih informacija o njima. Npr. na stanici podzemne željeznice zaustavili bi ljude koje nikada nisu vidjeli te bi znali njihova imena, adrese, gdje su zaposleni, čime se bave i slično. Također, na Harvardu su zaustavljali studente te su uspoređivali svoje podatke s njihovim stvarnim podacima te se pokazalo da su iznimno točni. Na telefonu bi se prikazalo njihovo ime, telefonski broj, adresa, imena rodbine i slično.
Are we ready for a world where our data is exposed at a glance? @CaineArdayfio and I offer an answer to protect yourself here:https://t.co/LhxModhDpk pic.twitter.com/Oo35TxBNtD
— AnhPhu Nguyen (@AnhPhuNguyen1) September 30, 2024
S jedne strane, taj nam eksperiment pokazuje koliko je tehnologija napredovala, no druga strana medalje je prilično zastrašujuća jer bi potpuni stranci koje nikada nismo vidjeli, kada nas prvi put sretnu, mogli znati sve o nama. Ne samo ime i prezime već i gdje živimo, što radimo i slično, a ako ste jako aktivni na društvenim mrežama i vaše su objave javne, stranici bi u kratko vrijeme mogli saznati gotovo sve o vama i vašim životima.
Zbogom privatnosti
U objavljenom videu objašnjeno je na koji način tehnologija, koju su nazvali I-XRAY, radi. Pomoću kamere na naočalama Ray-Ban streamaju video na Instagram, a kada se snimaju lica, program baziran na AI-ju snimi sliku zaslona i osobu s te slike odmah traži po internetu. Jednom kada saznaju ime, onda poseban program pretražuje javno dostupne podatke o tim osobama te studentima na posebnu aplikaciju šalje podatke koje je saznao o tim osobama.
Cijeli je proces vrlo kratak i, kako možemo vidjeti u videu, itekako učinkovit. I-XRAY se, među inim, oslanja na tehnologiju PimEyes, iznimno točnu tražilicu lica koja je svima dostupna, a kada se poveže s pametnim naočalama, postaje pravi alat za uhođenje. Nguyen i Ardafiyo kažu kako svoj alat neće javno objaviti jer ne žele da se zloupotrebljava, već žele upozoriti kako ovakve stvari nisu distopijska budućnost, već su moguće uz pomoć postojeće tehnologije. Ako su studenti napravili takav alat s dostupnom tehnologijom, jasno je kako na istu ideju mogu doći i drugi ljudi, koji će možda imati drukčije planove i ideje te tu tehnologiju mogu pokušati iskoristiti za prevare i uhođenje, no i saznanje da neki neznanac tako jednostavno može saznati sve o vama samo po sebi je zastrašujuće.
Izvor: The Verge