Sunce i more nisu prijatelji telefona: Evo koje opasnosti prijete mobitelima na plažama

Ako već morate nositi telefon na plažu, uvijek pazite da nije na direktnom suncu i držite ga dalje od mora, a pripazite i da pijesak ne završi u zvučniku

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 05.08.2017. / 11:00 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Kad bismo proveli anketu po Jadranu i pitali turiste bez čega ne mogu otići na plažu, većina njih vjerojatno bi odgovorila da ne mogu bez pametnog telefona. Možemo pretpostaviti da bi se radije odrekli ručnika i onih velikih napuhanih ptica (koje su, iz nepoznatog razloga, postale toliko popularne na plažama), nego svog smartphonea. No snimanje selfija u moru, korištenje telefona na pješčanoj plaži ili mazanje kremom za sunčanje dok se u drugoj ruci drži mobitel nije preporučljivo jer za tren oka vaš uređaj može završiti u moru, može se pregrijati, zvučnik mu se može napuniti pijeskom, odnosno na njemu može završiti krema. Upitali smo neke servise za mobilne uređaje koji su najčešći problemi i kvarovi na telefonima tijekom ljeta te smo zatražili savjet što treba napraviti kako bismo spriječili odnosno riješili te probleme.

tri vijesti o kojima se priča Širenje stanica raka Radi se na novim lijekovima Otkriveno tajno oružje raka: Evo što tumorima daje energiju za širenje u tijelu Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

Iz Mobitel shopa savjetuju da bi bilo najbolje telefone uopće ne nositi na plažu jer, osim što su "more i sunce veliki neprijatelji telefonima", problem na plažama znaju biti i džepari kojima su mobiteli, uz novčanike, vjerojatno najprimamljiviji. Također, upozoravaju korisnike smartphonea da ih ne ostavljaju na suncu koje nije dobro za bateriju telefona, a zbog visokih temperatura i izloženosti jakom suncu može doći i do problema s ekranima.

Osim na direktnom suncu, telefon nemojte ostavljati niti u automobilima jer se u njima brzo mogu pregrijati, a ako do toga dođe, smartphone treba što prije staviti na neko hladnije mjesto i, naravno, nikako ga nemojte uključiti u struju i puniti bateriju.

Najčešći problem tijekom ljeta ipak je more u kojem završi dio telefona neopreznih korisnika, a u svim servisima koje smo kontaktirali savjet je uvijek bio isti – bez obzira na to radi li vaš telefon dalje ili ne, nakon pada u more potrebno ga je što prije odnijeti u servis kako bi ga serviseri pregledali i očistili jer može doći do oksidacije.

"Trik" s rižom nije dovoljan!

U slučaju telefona koji imaju zamjenjivu bateriju, potrebno je prvo izvaditi bateriju iz telefona, a u slučaju da ga ne možete odmah odnijeti na popravak, u Eximo 46 servisu savjetuju da prvo sol isperete običnom vodom te ga stavite u posudu s rižom koja će povući vlagu iz telefona. O triku s rižom više smo puta pisali, no gotovo iz svih servisa poručuju kako za dugoročno "zdravlje" telefona nije dovoljno samo staviti ga u rižu (čak i ako telefon u potpunosti proradi), već preporučuju da se odnese na servis. Također, ako vam je telefon pao u vodu ili more, nikada ga ne pokušavajte puniti jer, osim što je to iznimno opasno, tako ćete vjerojatno u potpunosti uništiti telefon.

Iz MS Elektronike kažu: U puno slučajeva u početku telefon još radi i ljudi ga nastave koristiti i pritom rade krivo jer time pospješuju koroziju u telefonu. Sličan odgovor dobili smo i od servisa Lumis: Kvar se događa kada tekućina dođe do matične ploče i procesom oksidacije i korozije nagriza metalne površine. Osim direktnog dodira sa slanom ili pitkom vodom, tekućina može doprijeti u mobitel kondenzacijom vlage iz zraka ili čak znojenjem. Metode poput stavljanja mobitela u rižu ne pomažu, jer riža nikad ne može izvući većinu tekućine iz mobitela.

Iz Agram servisa na službenom blogu na oprez pozivaju i vlasnike vodootpornih mobitela – iako su takvi mobiteli puno sigurniji u odnosu na klasične uređaje u kontaktu s vodom, oni ipak nisu u potpunosti sigurni pa bi korisnici trebali imati na pameti da bi kupanje i ronjenje s vodootpornim telefonom također moglo završiti posjetom servisu.

Osim padova u more i pregrijavanja (koje je iznimno opasno i o kojem više možete pročitati ovdje), tijekom ljeta probleme uzrokuje i pijesak koji može začepiti zvučnike, odnosno može uzrokovati ogrebotine na ekranu te prljavština čije nakupljanje može dovesti do problema s radom mikrofona i zvučnika, no u servisima napominju kako se ti problemi mogu relativno lako riješiti i nisu niti blizu tako opasni kao more, odnosno voda i sunce.

Također, prije nego što odnesete telefon na servis i, naravno, ako je to moguće, odnosno ako možete upaliti svoj uređaj, potrebno je napraviti backup svih podataka jer biste prilikom popravka i programskog ažuriranja mogli ostati bez njih.

Dakle, ako već morate nositi telefon na plažu, uvijek pazite da nije na direktnom suncu i nemojte ga nositi blizu mora odnosno u more kako biste slikali selfi za Facebook ili Instagram, jer dovoljan je samo trenutak nepažnje da sklizne iz ruke i završi u moru. U tom slučaju, što prije pravac – servis!

 

 

Vezane vijesti