Trebaju li hrvatskoj baterijski spremnici za energiju? Kreće studija koja će dati odgovor na to pitanje

Tijekom ljeta 2024. godine, Hrvatska je uvezla četvrtinu potrebne električne energije, dijelom i zbog nedostatka kapaciteta za skladištenje.

Hina | 08.07.2025. / 10:54 komentari
Dalekovod, ilustracija (Foto: Getty Images)

Gospodarsko-interesna organizacija Obnovljivi izvori energije Hrvatske i Europska banka za obnovu i razvoj započeli su izradu studije „Identificiranje lokacija mrežnih zagušenja na elektroenergetskoj mreži i potreba za baterijskim spremnicima energije u Republici Hrvatskoj“, izvijestile su u utorak te dvije ustanove.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Studiju će izraditi Energetski institut Hrvoje Požar i Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.

Očekuje se da će studija iznjedriti prijedlog optimalnog tehničkog rješenja sustava baterijskih spremnika u elektroenergetskom sustavu, kao i preporuke zakonodavnog i regulatornog okvira koje bi omogućile primjenu tog tehničkog rješenja.

Studija bi trebala biti gotova do kraja 2025. godine, te javno predstavljena i dostupna.

Sudionici u projektu upozoravaju da je više od 50 posto hrvatske prijenosne mreže premašilo projektirani životni vijek, a njena modernizacija je dugotrajan proces koji iziskuje znatna ulaganja.

Istovremeno, elektroenergetski sustav suočava se s izazovima po pitanju fleksibilnosti i ograničenim mogućnostima za pohranu viškova električne energije iz obnovljivih izvora.

Tijekom ljeta 2024. godine, Hrvatska je uvezla četvrtinu potrebne električne energije, dijelom i zbog nedostatka kapaciteta za skladištenje, upozorava se u priopćenju.

Ističe se da baterijski sustavi za skladištenje električne energije mogu rasteretiti mrežu, povećati sigurnost opskrbe te omogućiti bolju iskoristivost i održivu integraciju domaće proizvodnje energije iz obnovljivih izvora u elektroenergetsku mrežu.

Vezane vijesti