U splitskom KBC-u uspješno izvedena prva hemodijaliza novom metodom

Posljednjih godina razvojem perkutanih endovaskularnih tehnika fistule se kreiraju i nekirurškom metodom, minimalno invazivnom, bez vidljivog postoperativnog ožiljka, koja ima visoku stopu tehničke uspješnosti i funkcionalnosti te nizak rizik od komplikacija.

Hina | 17.11.2022. / 13:01

Hemodijaliza, ilustracija (Foto: Getty Images)

U splitskome Kliničkom bolničkom centru (KBC) u četvrtak je u Hrvatskoj uspješno izvedena prva hemodijaliza novom metodom - punkcijom endovaskularno formirane arteriovenske fistule (endo AVF), pod nadzorom mentorice Karen Tullett iz Velike Britanije, priopćeno je iz KBC-a.

Kandidati za tu metodu pomno se odabiru nakon isključivanja potencijalnih kontraindikacija, uz osobnu suglasnost nakon detaljnog informiranja o postupku te nakon ultrazvučnog „mapiranja“ krvnih žila, čime se potvrđuje anatomska sposobnost vaskulature za spomenuti zahvat, izvijestili su iz KBC-a.

Kako je objašnjeno, 34-godišnjoj pacijentici 22. rujna uspješno je formiran perkutani prirodni spoj arterije i vene podlaktice za postupke hemodijalize, uz korištenje 4F WavelinQ sustava, koji se pokazao sigurnim i učinkovitim.

Slika nije dostupna Domaće istraživanje otkrilo zanimljive podatke: Ovi bolesnici nisu imali teže oblike COVID-a, a i umirali su manje no što su liječnici očekivali

Za uspješni pristup hemodijalizi novom metodom zaslužna je suradnja Zavoda za nefrologiju i dijalizu Klinike za unutarnje bolesti i Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju na čelu s voditeljima dr. Dijanom Borić Škaro i prof. dr. Krešimirom Dolićem, članovima tima za vaskularni pristup zaduženim za endoAVF - interventne radiologinje doc. dr. Ivane Štule i nefrologa dr. Alene Srdelić i dr. Ive Jeličića, uz asistenciju instrumentarke i radiološkog tehnologa, priopćili su iz splitske bolnice.

Hemodijaliza je metoda liječenja pacijenata u završnom stadiju bubrežnog otkazivanja. Za hemodijalizu je potreban uspješno oformljen i funkcijski zadovoljavajući krvožilni pristup. Arteriovenska fistula je s obzirom na niski rizik infekcije i tromboze prva metoda izbora (u odnosu prema arteriovenskom graftu i centralnom venskom kateteru) u većine pacijenata.

U posljednjih 50 godina arteriovenska fistula (spoj između arterije i vene), kako su podsjetili iz splitskog KBC-a, formirala se kirurškim putem. Posljednjih godina razvojem perkutanih endovaskularnih tehnika fistule se kreiraju i nekirurškom metodom, minimalno invazivnom, bez vidljivog postoperativnog ožiljka, koja ima visoku stopu tehničke uspješnosti i funkcionalnosti te nizak rizik od komplikacija.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti