Veliki sastanak o budućoj europskoj fuzijskoj elektrani: Tko će upravljati postrojenjem za ispitivanje materijala za gradnju?

Projekt je nazvan IFMIF-Dones, a na njemu bi trebali raditi fizičari s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu.

Hina | 16.03.2023. / 08:11 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Predstavnici 15 zemalja EU-a, među kojima i Hrvatske, okupili su se u srijedu u španjolskoj Granadi gdje bi se trebali dogovoriti o upravljanju postrojenjem za ispitivanje materijala nužnih u gradnji buduće fuzijske elektrane.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Europska unija želi do 2050. godine izgraditi prvu elektranu u kojoj bi se struja proizvodila pomoću nuklearne fuzije, spajanjem dva lakša atoma vodika u jedan teži, pri čemu se oslobađa ogromna energija.

Slika nije dostupna Mala Hrvatska jača i od velikih sila: U razvoju fuzije sudjelujemo znanjem, ljudima, pa čak i materijalima

Da bi se izgradila takva elektrana potrebno je prvo ispitati materijale od kojih će biti izgrađena. Materijali će se ispitivati u mjestu udaljenom 20 kilometara od grada Granade, gdje su počeli radovi na kompleksu za ispitivanje.

Taj kompleks košta 690 milijuna eura, a Španjolska će uložiti 50 posto novca kao glavni član konzorcija.

Hrvatska sudjeluje s 5 posto, a voditelj hrvatskog izaslanstva fizičar Tonči Tadić rekao je nedavno da Hrvatska neće davati novac nego opremu u toj vrijednosti.

Na sastanku u četvrtak moglo bi biti poznato koje će još zemlje sudjelovati u preostalih 45 posto projekta.

U Granadi su se okupili predstavnici Španjolske, Hrvatske, Italije, Njemačke, Francuske, Belgije, Slovenije, Slovačke, Češke, Rumunjske, Austrije, Finske, Litve, Latvije i Mađarske. Na sastanku će sudjelovati i delegacija Japana te međunarodnih organizacija EUROATOM, EUROfusion i Fusion for Energy (F4E).

Neke zemlje pozvane su kao sudionici, a neke kao promatrači kako bi se bolje upoznale s projektom, rekao je glasnogovornik Gustavo Gómez za Hinu.

Tonči Tadić Hrvatski i španjolski znanstvenici kreću u zajednički projekt fuzijske elektrane vrijedan 400 milijuna eura

Nakon sastanka bi moglo biti poznato koje će zemlje biti partneri Španjolskoj i Hrvatskoj.

Na sastanku bi trebalo biti oformljeno upravljačko tijelo projekta, dodao je glasnogovornik.

Projekt je nazvan IFMIF-Dones, a na njemu bi trebali raditi fizičari s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu. Ispitivanje materijala moglo bi početi 2035. godine, nakon sto bude dovršen kompleks u Granadi.

U delegaciji Hrvatske nalaze se Tadić i Stjepko Fazinić s Instituta te Staša Skenžić iz hrvatskog ministarstva znanosti.

Njih je, kao i članove drugih delegacija, primio u srijedu gradonačelnik Granade.

U četvrtak bi u Granadi trebao biti i hrvatski ministar znanosti Radovan Fuchs.

Vezane vijesti