U šumama havajskog otoka Oahu znanstvenici su otkrili rijetku predatorsku gusjenicu koja se hrani kukcima uhvaćenima u paukovim mrežama, nakon čega njihovim tijelima ukrašava svoj svileni omotač. Zbog toga je prozvana “sakupljač kostiju”.
Jedinstvena i jeziva prilagodba
Postoje i druge gusjenice mesožderke koje rade svakakve lude stvari, ali ova je stvarno posebna, rekao je Dan Rubinoff, entomolog sa Sveučilišta Hawaii u Manoi i glavni autor istraživanja objavljenog u časopisu Science. Većina havajskih gusjenica koristi svilu za izgradnju kućica od lišajeva ili pijeska, no ova koristi odbačene glave mrava i krila muha.
Autori navedenog istraživanja vjeruju da takav omotač može služiti kao kamuflaža, omogućujući gusjenici da ostane neprimijećena dok krade plijen iz paukovih mreža. No to nije sve, jer znanstvenici navode i da je ova vrsta kanibalistička, odnosno da te gusjenice jedu i jedna drugu.
Rijetko otkriće i drevno podrijetlo
U više od 20 godina terenskih istraživanja pronađene su samo 62 jedinke te gusjenice koja pripada rodu hyposmocoma.
Genom te vrste gusjenice sugerira da se prvi put pojavila prije najmanje 6 milijuna godina, što znači da je ta vrsta starija od najstarijeg otoka Havaja za milijune godina. To pak ukazuje na to da je taj insekt nekoć bio rasprostranjeniji na Zemlji. Danas obitavaju na izoliranom dijelu planinskih šuma, uz invazivne vrste.
Rubinoff stoga upozorava na jednu bitnu stvar. Stvarno moramo biti bolji u očuvanju okoliša, rekao je, misleći pritom na bojazan da navedeni sakupljač kostiju jednostavno ne nestane pod utjecajem čovjeka.
Izvor: AP