Yale razvija test na koronavirus koji koristi uzorke sline i testira ga na NBA igračima

Test koji razvijaju na Sveučilištu Yale stajao bi svega 65 kuna i koristio bi uzorak sline.

Martina Čizmić | 17.08.2020. / 10:56 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Škola javnog zdravlja Sveučilišta Yale radi na razvoju jeftinog i jednostavnog testa za koronavirus koji će se temeljiti na uzorku sline, a ne uzorku sa sluznice nosa i grla.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute

SalivaDirect nije set za testiranje, već fleksibilan protokol analize, što znači da bi se mogao koristiti u različitim laboratorijima koji su opremljeni različitom opremom. S obzirom na to da postojeći testovi zahtijevaju posebnu kombinaciju kemikalija i opreme za analizu uzoraka, to bi moglo uvelike olakšati i pojeftiniti testiranje.

Zasad je američka Administracija za hranu i lijekove dala hitno regulatorno odobrenje kojim zapravo odobrava korištenje tog protokola i metodologije u određenim laboratorijima kako bi se dokazala njegova učinkovitost.

Kako su istaknuli s Yalea, SalivaDirec koristi uzorke sline kako bi detektirao prisutnost koronavirusa u tijelu. Ne analizira nukleinsku kiselinu i daje rezultate čak i kad se koriste različite kemikalije i oprema za analizu. Kad se sve to zbroji, ističu s Yalea, jedan test ne bi trebao stajati više od 10 dolara (oko 65 kuna).

No da bi dokazali da protokol zaista funkcionira, trebaju uzorke. I to mnogo uzoraka. Zato su se za pomoć okrenuli NBA-u. Igrači koji zbog pandemije treniraju u svojevrsnom zatvorenom kampu na Floridi tijekom protekla dva mjeseca "donirali" su uzorke sline za testiranje. Rezultati tih uzoraka uspoređuju se s rezultatima uzoraka uzetih iz nosa i usta kako bi se utvrdilo koliko je zapravo metoda učinkovita i točna.

No problem je što među NBA igračima koji sudjeluju u testiranju još nije bilo pozitivnih na koronavirus, pa će znanstvenici s Yalea ipak morati još malo pričekati da dokažu točnost svog protokola.

Izvor: Gizmodo

Vezane vijesti