Britanski znanstvenici sa Sveučilišta Swansea i King's Collega iz Londona udružili su snage sa znanstvenicima iz Čilea i stvorili novu vrstu asfalta koji može popraviti vlastite pukotine, bez potrebe za ljudskom intervencijom.
Pukotine koje nastaju zbog pucanja bitumena, ljepljivog materijala u smjesi asfalta, s vremenom se šire i pretvaraju u rupe koje mogu narušiti sigurnost prometa i uzrokovati štetu na vozilima. No, znanstvenici su otkrili kako zaustaviti stvaranje pukotina i razvili metodu kako "zakrpati" asfalt ako do pukotine dođe. Time bi se stvorile sigurnije, izdržljivije i održivije ceste. Svoje su otkriće objavili u časopisu Digital Discovery.
Kako bi stvorili "samoiscjeljujući" asfalt, znanstvenici su se za pomoć obratili umjetnoj inteligenciji pomoću koje su proučavali organske molekule u bitumenu. "Doradili" su umjetnu inteligenciju i razvili novi model za ubrzavanje simulacije atomizacije, čime su ubrzali istraživanje o oksidaciji bitumena i pojavi pukotina.
Kad su utvrdili kako do pukotina dolazi, sljedeći je korak bio učiniti asfalt "samoiscjeljujućim". To su postigli uključivanjem sitnog poroznog materijala, poznatog kao spore. Tanje od vlasi kose, spore su punjene s recikliranim uljima koja se ispuštaju u trenutku kad se pojave prve pukotine u bitumenu i tako pomažu u zaustavljanju cijelog procesa.
Tijekom pokusa u laboratoriju, znanstvenici su na novom naprednom asfaltu uspjeli "zaliječiti" mikropukotine u manje od sat vremena.
Iako je "samoiscjeljujući" asfalt i dalje u razvoju, znanstvenici koji rade na njemu izuzetno su optimistični i smatraju da ima velik potencijal poboljšati infrastrukturu diljem svijeta, ali i pomoći u borbi za održivost.
U našem istraživanju željeli smo oponašati ljekovita svojstva koja se uočavaju u prirodi. Na primjer, kada se drvo ili životinja posječe, njihove rane s vremenom prirodno zacjeljuju, koristeći njihovu vlastitu biologiju. Stvaranje asfalta koji može sam zacjeljivati povećat će trajnost cesta i smanjiti potrebu da ljudi popunjavaju rupe. Također koristimo održive materijale u našem novom asfaltu, uključujući otpad od biomase. To će smanjiti našu ovisnost o nafti i prirodnim resursima. Otpad od biomase dostupan je lokalno i posvuda, a jeftin je. Proizvodnja infrastrukturnih materijala iz lokalnih resursa poput otpada smanjuje ovisnost o dostupnosti nafte, što pomaže onim područjima svijeta koja imaju ograničen pristup asfaltu na bazi nafte, pojasnio je dr. Francisco Martin-Martinez, stručnjak za računalnu kemiju na King's Collegeu u Londonu, koji je sudjelovao u istraživanju.