Liječnici i znanstvenici mogu vam nabrojiti cijeli niz zdravih navika koje bismo trebali prakticirati kako bismo održali srce zdravim - od redovite tjelovježbe do zdrave prehrane. No, budimo iskreni, rijetko tko se baš pridržava tih smjernica.
Međutim jednu zdravu naviku svi bismo mogli usvojiti, a o njima su nam govorile još naše bake. Radi se o zdravom doručku.
Jutarnje navike određuju ton za cijeli dan, ističe dr. Sam Setareh, direktor kliničke kardiologije na Beverly Hillsu.
Pojašnjava kako preskakanje doručka, što velik broj ljudi čini, može biti štetno jer doprinosi metaboličkoj neravnoteži, a s vremenom povećava i rizik od debljanja, dijabetesa i kardiovaskularnih problema.
Studija objavljena u časopisu Cardiovascular, Development and Disease pokazala je da svakodnevna konzumacija doručka može poboljšati zdravlje srca i smanjiti rizik od vaskularnih bolesti.
Prema statističkim podacima, objavljenima u časopisu American College of Cardiology, preskakanje tog prvog obroka u danu može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti za nevjerojatnih 87 posto. Pri tome se brzi zalogaji i kava ne računaju kao doručak i mogu štetno djelovati na zdravlje srca.
Treba izbjegavati započinjanje dana jakim stimulansom kao što je velika šalica kave na prazan želudac, ističe dr. Setareh i dodaje kako to može dovesti do skoka adrenalina, povećanja broja otkucaja srca i većeg krvnog tlaka.
Umjesto toga, dan bi trebalo započeti obrokom koji je bogat proteinima, složenim ugljikohidratima i zdravim mastima, što će pomoći stabilizirati razinu šećera u krvi i smanjiti želju za hranom tijekom dana. Jedan od takvih doručaka su zobene pahuljice s bobičastim voćem ili tost s namazom od avokada i pečena jaja.
Zdrave namirnice koje bi trebalo uključiti u doručak su i naranče, zeleni čaj, ali i tamna čokolada.
Doručak bi trebalo konzumirati rano u danu, prije 8 sati ujutro, kako bi se regulirao metabolizam i fiziologija. Kasni doručak može djelovati upravo suprotno i čak povezati rizik od srčanog i moždanog udara.
No, to nije sve što kardiolozi savjetuju. Želite li imati zdravo srce trebali biste izbjegavati buđenje u posljednji tren, jer to potiče žurbu, a onda i povećava stres i hormon kortizol. To pak može biti dodatno opterećenje za srce i povećati rizik od srčanog i moždanog udara.
Također, savjetuju da ignorirate svoj pametni telefon kad se probudite. Iako mnogi koriste upravo prve minute nakon buđenja kako bi provjerili sve ono što su propustili tijekom noći, kardiolozi ističu da to nije dobro za vaše srce. Iščitavanje poslovnih e-mailova ili negativnih vijesti, može izazvati stres i potencijalno opteretiti srce.
Iako je to lakše reći nego učiniti, ali trebali bismo tijekom dana izbjegavati dugotrajno sjedenje. Naime, produljena neaktivnost može utjecati na slabljenje cirkulacije i povećati rizik od kardiovaskularnih komplikacija tijekom vremena. Umjesto toga, liječnici savjetuju da se svakih nekoliko sati ustanemo i budemo aktivni.
Mali, namjerni izbori mogu napraviti veliku razliku u održavanju zdravog srca, zaključuje dr. Setareh. Ključna je dosljednost - ono što radite svaki dan ima kumulativni učinak na dugoročno zdravlje vašeg srca.
Izvor: Parade.com