Nova švedska studija sugerira da bi povremeno uživanje u slatkim poslasticama poput peciva i čokolade moglo smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti u usporedbi s prehranom u potpunosti bez dodanog šećera. Istraživanje Sveučilišta Lund naglašava nijansiran odnos između izvora šećera i zdravlja srca.
Najupečatljivije otkriće naše studije je različit odnos između različitih izvora dodanog šećera i rizika od kardiovaskularnih bolesti. Taj iznenađujući kontrast naglašava važnost razmatranja ne samo količine konzumiranog šećera, već i njegovog izvora i konteksta, objašnjava epidemiologinja Suzanne Janzi sa spomenutog švedskog sveučilišta.
Izvori šećera i zdravstveni ishodi
Studija je analizirala podatke 69.705 sudionika u dobi između 45 do 83 godine, prikupljene iz baza podataka švedskog javnog zdravstva. Znanstvenici su procijenili njihove prehrambene navike 1997. i 2009. godine, a zatim su pratili njihove zdravstvene ishode do 2019. godine. Dodani unos šećera kategoriziran je u tri skupine: slatke poslastice, slatki dodaci poput meda i zaslađena pića. Istraživanje je objavljeno u časopisu Frontiers in Public Health.
Nalazi su otkrili različite odnose između vrsta šećera i kardiovaskularnih bolesti, uključujući moždane i srčane udare. Zaslađena pića povezana su s većim rizicima zbog njihove slabe zasićenosti šećerom, što često dovodi do prekomjerne konzumacije. Tekući šećeri, koji se nalaze u zaslađenim pićima, obično pružaju manje sitosti od krutih oblika, čine da se osjećate manje sitima, što potencijalno dovodi do prekomjerne konzumacije, pojašnjava Janzi.
Suprotno tome, oni koji su povremeno konzumirali slatkiše imali su najmanji rizik od kardiovaskularnih bolesti. Međutim, slatki preljevi povezani su s povećanim rizikom od stanja poput aneurizme trbušne aorte.
Bez potvrde uzročnosti
Kulturne prakse, kao što je švedska tradicija "fika", koja uključuje kavu i kolače na pauzi, mogu utjecati na rezultate. Društvene interakcije i opuštanje tijekom tih pauza mogli bi imati koristi za zdravlje srca, u skladu sa studijama koje povezuju usamljenost i stres s nepovoljnim zdravstvenim ishodima.
Iako naša opservacijska studija ne može utvrditi uzročnost, ovi nalazi sugeriraju da ekstremno nizak unos šećera možda nije potreban ili koristan za zdravlje kardiovaskularnog sustava, kaže Janzi.
Istraživanje stoga naglašava važnost uzimanja u obzir izvora šećera i čimbenika načina života kada se procjenjuje zdravlje srca.
Izvor: Science Alert