Vukovi u Njemačkoj imaju jednu od najviših stopa preživljavanja

Stopa preživljavanja vukova u Njemačkoj jedna je od najviših na svijetu, pokazuje nova studija koja pokušava objasniti njihovo brzo širenje u zemlji.

Hina | 02.11.2024. / 09:01

Vuk (Foto: Getty Images)

U gotovo četvrt stoljeća otkako su se vukovi vratili u Njemačku, godišnja vjerojatnost preživljavanja za mlade vukove u prosjeku je 75 posto i 88 posto za odrasle, rekla je Stephanie Kramer-Schadt iz berlinskog Instituta Leibniz za istraživanje zooloških vrtova i divljih životinja.

Brojke, predstavljene ovog tjedna u časopisu Wildlife Biology, procijenjene su korištenjem dugoročnih podataka koje je prikupio Savezni dokumentacijski i konzultacijski centar o vukovima.

Istraživački tim pripisao je visoke stope preživljavanja u Njemačkoj obilju dobro prilagođenih staništa i strogoj zakonskoj zaštiti.

Kramer-Schadt kazala je da se populacija u Njemačkoj još uvijek širi, ali rast će se usporiti kada se zauzmu optimalna staništa.

Sivi vuk Sivi vukovi iz Černobila skrivaju tajnu borbe protiv raka?

Vukovi Znanstvenici otkrili "uljeza" koji vukove čini agresivnijima i odvažnijima

Istraživači su istaknuli cestovni promet kao veliku prijetnju, pri čemu mlade, neiskusne vukove često udare automobili.

Nedavna otkrića pokazuju da je prosječna starost vukova u Njemačkoj oko tri godine, s najvećom dokumentiranom starošću od gotovo 13 godina. Prosječan broj potomaka po leglu je četiri.

Euroazijski vuk (lat. Canis lupus lupus) istrijebljen je u zapadnoj Europi do sredine 19. stoljeća zbog napora istrebljenja i uništavanja staništa. U Njemačkoj se smatrao izumrlim više od 100 godina prije nego što su vukovi ponovno počeli migrirati iz Poljske.

U godini praćenja 2022.-2023. bila su 184 čopora vukova, 47 vučjih parova i 22 stalna vuka samotnjaka u Njemačkoj, prema vladinim podacima.

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti