Znanstvenici napravili bateriju koju nije potrebno puniti tisućama godina

Dijamantne baterije nude siguran, održiv način za pružanje kontinuirane razine snage u mikrovatima, ističu znanstvenici.

Martina Čizmić | 11.12.2024. / 16:17 komentari
Primjer dijamantne baterije (Foto: Sveučilište u Bristolu)

Glad za energijom tjera znanstvenike i inženjere na traženje novih materijala i tehnologija za pohranu električne energije. Baterije koje su nam danas dostupne pohranjuju energiju u relativno maloj količini i na relativno kratak periodu. U nekom trenutku moramo ih ponovno puniti ili zamijeniti, bez obzira za što ih koristimo. 

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Nezadovoljstvo, ilustracija I Hrvati su počeli primati obavijesti Šok za korisnike Fejsa i Instagrama: Evo što ih čeka ako ne počnu plaćati pretplatu i ne žele dati podatke Meti

No, što kad bismo imali bateriju koja bi mogla napajati neki uređaj ne samo danima ili godinama, već generacijama?

Upravo su se tom mišlju vodili znanstvenici i inženjeri sa Sveučilišta u Bristolu i Uprave za atomsku energiju Ujedinjenog Kraljevstva (UKAEA) kad su razvijali, a onda i uspješno stvorili prvu svjetsku dijamantnu bateriju koja koristi ugljik-14.

Čestice atoma, ilustracija Kinezi uspjeli napraviti nuklearnu bateriju koja je 8000 puta učinkovitija od dosadašnjih verzija

Kako su istaknuli u priopćenju, ova nova vrsta baterije ima potencijal za napajanje uređaja tisućama godina, što je čini nevjerojatno dugotrajnim izvorom energije. Baterija koristi radioaktivni izotop, ugljik-14, poznat po upotrebi u radiokarbonskom datiranju (onom istom koji se koristi za utvrđivanje starosti nekog predmeta u arheologiji, op. ur.), za proizvodnju dijamantne baterije.

No, kako cijela stvar funkcionira? Dijamantna baterija koristi ugljik-14 i napaja se njegovim raspadanjem. Funkcionira slično solarnim panelima koji pretvaraju svjetlost u električnu energiju, ali umjesto da koriste svjetlosne čestice (fotone), oni hvataju brze elektrone iz dijamantne strukture. S obzirom na to da je poluživot ugljika-14 oko 5700 godina, to bi značilo da bi i baterija mogla toliko dugo trajati. 

Dijamantne baterije nude siguran, održiv način za pružanje kontinuirane razine snage u mikrovatima. One su tehnologija u nastajanju koja koristi proizvedeni dijamant za sigurno zatvaranje malih količina ugljika-14, rekla je Sarah Clark, direktorica Tritium Fuel Cycle u UKAEA-i.

Iako je trenutno teško zamisliti za što bi se mogla koristiti baterija koja traje tisućama godina, znanstvenici ističu kako bi njihova upotreba u medicinskim uređajima mogla itekako pomoći bolesnicima. Tako bi se, primjerice, takve dijamantne, a istovremeno, biokompatibilne baterije, mogle koristiti u očnim implantatima, slušnim pomagalima i srčanim stimulatorima.

Baterije, ilustracija Je li ovo zbogom baterijama? Istraživači razvijaju tehnologiju napajanja elektroničkih uređaja - "strujom iz zraka"

Također, njihova trajnost mogla bi se iskoristiti u područjima u kojima druge baterije ne mogu dugo izdržati, poput svemira ili ekstremnih područja na Zemlji. Kako ističu znanstvenici sa Sveučilišta u Bristolu, baterije bi mogle napajati aktivne radiofrekventne (RF) oznake tamo gdje postoji potreba za identifikacijom i praćenjem uređaja bilo na Zemlji ili u svemiru, kao što su svemirske letjelice ili korisni tereti, čime se smanjuju troškovi i produljuje radni vijek.

Naša mikronaponska tehnologija može podržati čitav niz važnih aplikacija od svemirskih tehnologija i sigurnosnih uređaja do medicinskih implantata. Uzbuđeni smo što ćemo u budućnosti istražiti sve ove mogućnosti, u suradnji s partnerima u industriji i istraživanju, istaknuo je profesor Tom Scott sa Sveučilišta u Bristolu. 

Vezane vijesti