Domaća informatička tvrtka HSM organizirala je po četvrti put ljetni kamp za nadarenu djecu. Tako je 16 učenika 3., 4. i 5. razreda osnovne škole svakoga dana uživalo u zanimljivim predavanjima, radionicama i aktivnostima prilagođenima njihovoj znatiželji i interesima.
tri vijesti o kojima se priča


Prvog dana kampa, djeca su započela s introspektivnom i kreativnom radionicom Lane Jugović, "Ja u tri dimenzije", u kojoj su se, koristeći asocijativne karte, najprije izrazili kroz misli i osjećaje. Uslijedila je izrada ruku od gipsanih trakica, njihovo oslikavanje temperama te stvaranje vlastitih skulptura od gline ili aluminijske folije. Djeca su potom crtala sjene svojih skulptura i oslikavala platnene vrećice karikaturama. Radionica je zaokružena ponovnim korištenjem asocijativnih karata, čime je osiguran proces osobnog izražavanja i refleksije.
Drugi dan bio je posvećen boravku u prirodi i razvoju praktičnih vještina. U parku Ribnjak održana je outdoor radionica u organizaciji Sandre i Aleksandra Brborović iz „Na putu prema gore“ na kojoj su djeca učila koristiti mobilnu aplikaciju za navigaciju i orijentaciju, a zatim sudjelovala u orijentacijskoj šetnji i traženju zadanih točaka. Aktivnosti su uključivale i uporabu kompasa, anemometra, oksimetra i voki-tokija, kao i igre poput povlačenja užeta.
Treći dan donio je razigrani spoj glazbe, drame i improvizacije. U interaktivnoj radionici violinistice i dramske pedagoginje Lucije Stanojević, djeca su istraživala kreativnu slobodu. Kroz zvuk, pokret, riječ i crtež stvarala su umjetničke izraze, izrađivala vlastite instrumente i učila kako je improvizacija zapravo igra koja potiče suradnju, maštu i spontanost.
Četvrtog dana radionica je bila posvećena tehnologiji. Djeca su na predavanju Sebastijana Havrlišana zakoračila u svijet 3D modeliranja i dizajna, izrađivala su vlastite 3D modele te usvajala osnovne koncepte 3D ispisa i digitalne pismenosti, a sve to kroz igru, timski rad i praktične zadatke.
Kamp je zaključen uz edukativnu i pustolovnu radionicu "Svarogov prsten", predavača Bojana Branisavljevića, na kojoj su djeca ulazila u uloge staroslavenskih seljana i, kroz igru uloga i timski rad, pokušala spriječiti ispunjenje proročanstva koje prijeti njihovu selu Šumgorodu. Kroz problemske situacije učili su o slavenskom folkloru i mitologiji, razvijajući vještine suradnje, snalaženja i kreativnog mišljenja.
Ponosni smo što već četvrtu godinu zaredom stvaramo okruženje u kojem se nadarena djeca mogu izraziti, razvijati i učiti uz podršku stručnjaka iz različitih područja. HSM duboko vjeruje u važnost ulaganja u znanje i kreativnost novih generacija, a reakcije djece i njihov angažman svakoga dana pokazuju koliko je to vrijedno. Veselimo se novom, petom izdanju HSM ljetnog kampa iduće godine, izjavila je voditeljica društveno odgovornog poslovanja u HSM-u, Andrea Vida Lukina.