Za neke ljude često se kaže da su toliko dobri i pošteni da "ni mrava ne bi zgazili", no ponekad vas takvi ljudi, kada je u pitanju posao, mogu šokirati svojim ponašanjem. Zlostavljanje i mobing prema kolegama, muljanje s financijama, kritiziranje kolega zbog bolovanja, konstantno maltretiranje oko projekata i izvan radnog vremena i vikendima ne bi povezali s onima koji se privatno čine smirenim i dobrim obiteljskim ljudima koji imaju razumijevanje za ljudske probleme.
Znanstvenici s Instituta za neuroznanost u Nizozemskoj pokušali su saznati razloge takvom ponašanju i dobili su zanimljiv odgovor - kada ljudi slušaju naredbe i zapovjedi, imaju manje empatije i manji osjećaj krivnje.
Kako bi dobili odgovor na to pitanje, znanstvenici su proveli zanimljivo istraživanje čijim su sudionicima, tijekom magnetske rezonance naredili da "izazovu bolan šok na nečijoj ruci" ili su im dozvolili da sami odaberu žele li ili ne to napraviti, ponekad i za novac.
Kada im je to bilo naređeno, znanstvenici su kod tih osoba primijetili slabiju aktivnost u dijelovima mozga povezanim s empatijom u odnosu na situaciju kada su ispitanici djelovali slobodno, bez da su slušali zapovjedi. Također, slušanje zapovjedi utjecalo je i na smanjenu aktivnost u dijelovima mozga povezanim s osjećajem krivnje, komentirala je za Fast Company vodeća autorica istraživanja Kalliopi Ioumpa.
Na poslu i pod prisilom, odnosno prateći upute nadređenih i šefova, zaposlenici mogu raditi neke grozne stvari koje sigurno nikada ne bi napravili u privatnom životu zato što jednostavno nemaju empatije prema žrtvama. Istraživanje neće stati samo na ovim zaključcima te se znanstvenici pripremaju na sljedeći korak - saznati zašto se zaposlenici ne opiru previše "moralno problematičnim zapovijedima" prije njihova izvršenja.
Izvor: Fast Company