Iako smo o koronavirusu čitali više od dva mjeseca prije nego je Hrvatska stavljena u karantenu, mnoge je ipak odluka o radu od kuće iznenadila i dočekala nespremne. Kako zaposlenike, tako i neke poslodavce. Dio njih tako nije uspio ili nije mogao zaposlenicima dati poslovna računala, već su računali da će koristiti vlastiti hardver i privatna računala. Pri tome nije se uvijek vodilo računa ni o sigurnosti pa tako skoro tri četvrtine zaposlenika nisu prošli nikakvu edukaciju vezanu uz IT sigurnost tijekom rada od kuće.
Prema istraživanju sigurnosne kompanije Kaspersky koje je nedavno provedeno u SAD-u, Australiji, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i nekoliko drugih zemalja, oko 55 posto zaposlenika dobilo je od svojih poslodavaca uređaje za rad od kuće, što znači da nešto manje od polovice, a riječ o milijunima zaposlenika, za posao koristi privatna računala. Pri tome njih oko četvrtina nema niti odvojenu sobu u kojoj mogu raditi, već radni prostor dijele s ukućanima pa nije teško zaključiti kako njihova produktivnost nije na najvećoj razini.
Osim što je zabrinjavajuća spomenuta činjenica da mnogo njih dobilo nikakve konkretne sigurnosne upute, još je zabrinjavajući podatak vezan uz pregledavanje sadržaja za odrasle. Naime, više od polovice ispitanih priznalo je kako na računalu na kojem rade od kuće pregledavaju i pornografske stranice. Naravno, ne treba niti napominjati kolika opasnost prijeti s takvih stranica na kojima se lako može "pokupiti" nekakav maliciozni softver s kojim hakeri mogu preuzeti kontrolu nad računalom, špijunirati korisnike i slično. Osim privatnih podataka, hakeri se tako mogu dokopati i važnih podataka i povjerljivih informacija vezanih uz posao.
Također, ne izgleda dobro ni podatak da 42 posto zaposlenika za poslovnu komunikaciju koristi privatan mail, a skoro 40 posto njih koristi aplikacije i servise za komunikaciju koji nisu odobreni od strane njihova IT odjela. S obzirom na to da su mnoge firme pandemiju i rad od kuće dočekale nespremne, za pretpostaviti je da će se, kada se situacija jednom normalizira, u budućnosti bolje pripremiti za neke izvanredne situacije i rad zaposlenike od kuće, odnosno opremiti radnike sigurnim uređajima te ih educirati o sigurnosti na mreži.
Izvor: Tech Spot