Dubrovčani udružili snage i isprintali više od 2000 zaštitnih vizira za medicinsko osoblje

U Dubrovniku ne staju s printanjem zaštitnih vizira. Nakon malih modifikacija dizajna, kako bi uštedili na materijalu i ubrzali printanje, kreću dalje.

Martina Čizmić | 10.04.2020. / 13:22 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Akcija 3D printanja zaštitnih vizira za medicinsko osoblje ujedinila je tvrtke, studente i pojedince diljem Hrvatske. Dubrovnik se među prvima uključio u akciju printanja zaštitnih vizira za medicinsko osoblje. Snage su udružili obrt Robot Hand Made, Zajednica tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije i Grada Dubrovnika sa svojim članicama Informatičkim klubom Futura i Udrugom RC modela Dubrovnika, zatim LARIAT - Laboratorij za autonomne inteligentne sustava Sveučilišta u Dubrovniku, Maritimo Fishing i Dubrovačka baština. Kasnije se priključila i Udruga mladih Nova iz Ploča. U 3D printanje je trenutno uključeno 20 printera. Koordinator akcije za Dubrovačko-neretvansku županiju je Studentski zbor Sveučilišta u Dubrovniku, a na razini Hrvatske koordinaciju vodi Hrvatski studentski zbor.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Nakon samo 18 dana po cijeloj Dubrovačko-neretvanskoj županiji je isporučeno više od 2000 zaštitnih vizira. Bilo bi i brže isporučeno i više zaštitnih vizira da nije bilo zastoja u nabavki prozirne folije za vizire.

U Dubrovniku je najveći dio isporučen u Opću bolnicu Dubrovnik, a ostalo Domu zdravlja Dubrovnik, izdvojenom stacionaru u Studentskom domu, poliklinikama, doktorima opće prakse, pedijatrima, sestrama kućne njege, palijativnim timovima, ginekolozima, stomatolozima, domovima za starije i nemoćne osobe, ljekarnama, policijskim službenicima i dr. Osim u Dubrovniku zaštitni viziri su isporučeni i u zdravstvene ustanove, ljekarne, domove za starije i nemoćne osobe u Pločama, Metkoviću, Opuzenu, Korčuli, Blatu, Vela Luci, Pelješcu, Konavlima, Župi Dubrovačkoj i Lastovu.

Lokalna dubrovačka 3D print zajednica je počela s printanjem modela RC2 kojeg su dizajnirali Josef Pruša i njegov tim u Prusa Research laboratoriju. Njihov rad su podijelili pod Creative Commons 4.0 BY-NC internacionalnom licencom (nekomercijalna licenca s imenovanjem autora). Tako su pokrenuli zajednicu u cijelom svijetu koja printa 3D zaštitne vizire za medicinsko osoblje. S obzirom na nedostatak plastike na tržištu u Hrvatskoj, ali i radi ekonomičnosti i ubrzanja procesa printanja trenutno printamo novi remiksirani Prusin model kojeg je doradio Matija Miloslavić iz obrta Robot Hand Made. Osim volontera koji već 18 dana neprestano printaju u sastavljanje zaštitnih vizira su se uključili studenti i profesori sa Sveučilišta u Dubrovniku, ali i mnogi građani koji podupiru akciju, istaknuo je Tomo Sjekavica, tajnik Zajednice tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije i Grada Dubrovnika.

Vezane vijesti