Roskozmos predstavio buduću rusku orbitalnu svemirsku stanicu - ROSS: Mogla bi imati i vojnu svrhu?

Roskozmos je u priopćio da će nova ruska svemirska stanica biti lansirana u dvije faze, ne navodeći precizne datume.

Hina | 16.08.2022. / 09:25 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

  Ruska svemirska agencija u ponedjeljak je prvi put predstavila izgled nove svemirske stanice koju planira izgraditi Rusija, čime potvrđuje najavu o tomu da je namjera Moskve o napuštanju Međunarodne svemirske stanice (ISS) ozbiljna.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Neobičan bljesak na Saturnu Znanstvenici se nadaju FOTO Je li djelatnik NASA-e i astronom amater prvi put dosad zabilježio neuhvatljivi događaj na Saturnu? Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse

Rusija je trenutačno na mukama zbog, kako ekstremno desni dio Kremlja vjeruje, povijesnog raskida sa Zapadom, izazvanog sankcijama koje su joj nametnute zbog "specijalne vojne operacije" Moskve u Ukrajini.

Slika nije dostupna Do kad Rusi ostaju na ISS? Ovisi koga pitate

Stoga se, vjeruju mnogi, žuri da smanji svoju ovisnost o zapadnim državama i, na tom polju želi nastaviti dalje samostalno ili surađivati ​​s državama poput Kine i Irana.

Zapad je rusko gospodarstvo pogodio sankcijama smišljenim tako da Moskvu liši tehnologije, industrije znanja i financijskih sredstava.

Ruska nacionalna svemirska agencija Roskozmos predstavila je model planirane svemirske stanice u ponedjeljak na vojno-industrijskoj izložbi koja se održava nedaleko od Moskve pod nazivom "Vojska-2022". Ruski državni mediji nazvali su je "ROSS".

Jurij Borisov, kojega je predsjednik Vladimir Putin prošli mjesec imenovao na čelo Roskozmosa, rekao je da će Rusija napustiti ISS nakon 2024. i da radi na razvoju vlastite orbitalne stanice.

Slika nije dostupna Rusi planiraju nešto dosad neviđeno u svemiru, orbitalnu stanicu koja će imati svoj "oblak" satelita

Lansiran 1998., ISS je kontinuirano 'naseljen' od studenoga 2000. u sklopu partnerstva Sjedinjenih Država i Rusije, koje uključuje i Kanadu, Japan te još 11 europskih zemalja.

NASA, koja bi željela održati rad ISS-a do 2030., tvrdi da još nije dobila službenu potvrdu o ruskome povlačenju, kao i da je shvatila da će Moskva nastaviti sudjelovati u radu svemirske stanice do 2028.

Roskozmos je u priopćio da će nova ruska svemirska stanica biti lansirana u dvije faze, ne navodeći precizne datume.

U prvoj bi fazi s radom počela svemirska stanica s četiri modula, a kasnije će uslijediti još dva modula i servisna platforma, rekli su ruski izvori.

Kada sve bude dovršeno, to bi bilo dovoljno za smještaj najviše četiriju kozmonauta i za znanstvenu opremu.

Roskozmos je objavio da će nova stanica ruskim kozmonautima omogućiti puno širi pogled na Zemlju nego što ga ima sada, kada je nadzor posrijedi.

Međunarodna svemirska postaja (Foto: Arhiva/AFP) Rusi sve bliže napuštanju Međunarodne svemirske postaje: Najavili gradnju vlastite postaje do 2025. godine

Premda nacrti za neke od novih stanica već postoje, projektiranje na drugim segmentima još u tijeku.

Ruski državni mediji pišu da je lansiranje prve faze planirano za 2025.-26. godinu, ali ne kasnije od 2030. Lansiranje druge i posljednje faze planirano je za 2030.-35., izvijestili su.

Na svemirskoj stanici, kako je trenutačno zamišljeno, ljudska posada ne bi bila stalno prisutna, već bi osoblje u svemiru boravilo dvaput godišnje tijekom duljeg razdoblja.

Dmitrij Rogozin, bivši direktor Roskozmosa poznat po svojim ekstremno desno orijentiranim stavovima i oštrim izjavama protiv Zapada, kazao je da bi nova ruska svemirska stanica mogla ispuniti i vojnu svrhu bude li to potrebno.

Vezane vijesti