Američka vojska će u budućnosti dobiti balistički projektil koji će unijeti novu razinu pustoši iza neprijateljskih linija

Američka vojska želi novo oružje – nezaustavljivu silu, poput oluje precizno navođenog kaosa, koja otpušta rojeve malih, smrtonosnih lovaca da naprave maksimalnu štetu duboko u neprijateljskom teritoriju.

Branimir Vorša | 01.05.2025. / 09:11

PrSM projektil
PrSM projektil (Foto: lockheedmartin.com)

Američka vojska širi svoj program projektila Precision Strike Missile (PrSM), a o obrambena tvrtka Lockheed Martin je potvrdila kako se za buduće varijante tog balističkog projektila razmatraju nova punjenja – konkretno, minijaturna precizna ubojita sredstva poput dronova Coyote i bombi Hatchet. Takav razvoj se odnosi na treću fazu razvoja PrSM projektila nazvanu Inkrement 3, koja je usmjerena na “povećanu ubojitost” tog oružja.

Na vojnoj izložbi Modern Day Marine u SAD-u, Becky Withrow, direktorica strategije i poslovnog razvoja iz Lockheed Martina, izjavila je za The War Zone da se američka vojska nije još definitivno odlučila koje će ubojito podstreljivo za taj projektil odabrati. Razmatraju različite opcije bojevih glava. Znam da su gledali stvari poput Coyotea, gledali su Hatchet, takve stvari, rekla je.

PrSM je trenutno u fazi uvođenja u postrojbe, a planirana su četiri nova inkrementa uz osnovni Inkrement 1. Inkrement 2 uvodi sustav dvostrukog tragača za ciljeve u pokretu. Inkrement 4 povećava domet sa 500 na 1.000 kilometara. Inkrement 5 predviđa još veći domet, dok će Inkrement 3 omogućiti korištenje različitih ubojitih punjenja.

Dronovi Coyote

Dron Coyote američke obrambene tvrtke Raytheon uključuje tri verzije: električni Block 1, mlazni Block 2 te modularni, mlazni Coyote LE SR (ranije poznat kao Block 3). Ti se sustavi mogu koristiti kao lebdeće streljivo ili konfigurirati za elektroničko ratovanje, izviđanje ili nadzor. Raytheon je testirao lansiranje Coyote LE SR-a s helikoptera Bell 407 i borbenog vozila Bradley, navodeći da je ta verzija drona platformski i funkcionalno neutralna.

Klizna bomba Hatchet

Hatchet američke obrambene tvrtke Northrop Grumman je klizna bomba mase 2,7 kilograma s GPS/INS navođenjem i opcionalnim laserskim navođenjem. Njezine buduće nadogradnje mogle bi uključivati elektrooptičke/IC tragače s mogućnošću automatskog prepoznavanja cilja. Tvrtka tvrdi da njezina bojna glava od 1,4 kilograma ima razornu moć 50–80% bombe klase od 227 kilograma, ovisno o vrsti cilja koji se gađa.

Taktička vrijednost, izazovi i strateške posljedice

Inkrement 3 PrSM mogao bi nositi više Hatcheta ili Coyotea za gađanje više ciljeva raštrkanih na velikoj površini jednim lansiranjem. Rojni Coyotei također bi mogli autonomno locirati i uništavati skrivene prijetnje. Takva punjenja mogla bi djelovati protiv mobilnih sustava protuzračne obrane ili u ulozi elektroničkog ratovanja.

Lansiranje krhkog podstreljiva iz balističkih projektila pri velikim brzinama nosi tehničke izazove zbog ekstremnih temperatura i brzina. Upravljanje gubitkom energije tijekom leta moglo bi biti nužno za njihovo sigurno odvajanje. Te tehničke prepreke vjerojatno su razlog zašto je Inkrement 3 odgođen nakon Inkrementa 4, koji je fokusiran na povećanje dometa projektila.

Širi strateški kontekst

Kineska GARA (Guangdong Aerodynamic Research Academy) prošle je godine predstavila koncept hipersoničnog kliznog projektila s podstreljivom, uključujući nadzvučne projektile i dronove, potvrđujući globalni interes za tu stratešku sposobnost. Za američku vojsku, buduće varijante PrSM-a mogle bi osigurati teško uhvatljiv, dalekometan projektil za raspoređivanje preciznih ubojnih sustava u dubinu neprijateljskog teritorija.

Vezane vijesti

Još vijesti