Australske požare pogoršala je bjesomučna sječa

Bjesomučna sječa šuma značajno je pridonijela požarima koji su 2019./2020. harali Australijom jer je povećala razmjere i zapaljivost požara, utvrdili su znanstvenici.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 08.05.2020. / 13:08 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Požare u kojima je izgorjelo više od 12 milijuna hektara širom Australije od kolovoza 2019. do ožujka 2020. vlasti su opisale kao šok za sustav.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote

Znanstvenici procjenjuju da je više od milijardu životinja izgubilo život u tim požarima.

Novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature Ecology & Evolution navodi da postoje uvjerljivi dokazi toga da je sječa izložila australske šume većem riziku požara te povećala težinu i zapaljivost požara.

James Watson, jedan od autora istraživanja, kaže da sječa povećava raspoloživi gorivi materijal, povećava sušenje šuma i smanjuje visinu šuma.

Sječa može iza sebe ostaviti do 450 tona zapaljivog goriva po hektaru i to je, po bilo kakvim kriterijima, iznimno opasna razina zapaljivog materijala u okolišu koji sezonski pati od suša, kaže Watson, profesor na Sveučilištu Queensland.

Utječe i na životinjski svijet jer uništava staništa, fragmentira i ometa mnoge vrste, a glavne negativne posljedice trpe divlje životinje.

Sječa je u nadležnosti pojedinih država u Australiji i ona je u 2018. pridonijela s gotovo šest milijuna dolara lokalnoj ekonomiji.

Većina prihoda pristigla je s plantažnih nasada, prema Ministarstvu poljoprivrede i okoliša.

Unatoč upozorenja stručnjaka za okoliš sječa će se nastaviti u požarom zahvaćenim šumama u državama Victoriji i New South Walesu, koje su najteže bile pogođene nedavnim požarima.

Znanstvenici kažu da veze klimatskih promjena i požara upućuju na potrebu za hitnom akcijom, ali treba dobro proučiti i utjecaj planirane sječe šuma na izbijanje požara.

Prema znanstvenicima, pitanje sječe, za razliku od klimatskih promjena za koje je potrebno globalno djelovanje, u nadležnosti je australskih vlasti.

U prošlosti su australske vlasti pribjegavale kontroliranim požarima kako bi održavale zdravlje šuma i smanjile količinu zapaljivog goriva tako da požari tijekom suša ne budu većih razmjera.

David Lindenmayer, autor studije i profesor s Australijskog nacionalnog sveučilišta, kaže da su takvi kontrolirani požari učinkoviti jedino kad se izvode na udaljenosti od nekoliko kilometara od naselja i kad se provode vrlo redovito, primjerice svake tri godine.

Sječu ne treba provoditi u područjima u kojima ona povećava količinu zapaljivog materijala i povećava razmjere požara i rizike za sigurnost ljudi, kaže on.

Znanstvenici kažu kako se trupci moraju osiguravati sadnjom plantaža drva, a ne sječom prirodnih šuma.

(Hina)  

Vezane vijesti