Austrijski znanstvenik u Vatikanskoj knjižnici otkrio novo biblijsko poglavlje izbrisano prije 1500 godina

Novo biblijsko poglavlje, koje je izbrisano prije 1500 godina, otkriveno je zahvaljujući korištenju ultraljubičastog svjetla na tekstu u Vatikanskoj knjižnici.

Branimir Vorša | 12.04.2023. / 13:03

Izbrisani prijevod Evanđelja po Mateiju iz Vatikanske knjižnice
Izbrisani prijevod Evanđelja po Mateju iz Vatikanske knjižnice (Foto: Biblioteca Apostolica Vaticana)

Nevjerojatno otkriće koje datira iz 3. stoljeća nakon Krista sadrži poglavlja 11. i 12. Evanđelja po Mateju i predstavlja jedan je od najranijih prijevoda tog Evanđelja. Tekst je u 6. stoljeću izbrisan, a preko njega je ispisan drugi tekst. Riječ je o izbrisanom tekstu koji je izašao na vidjelo zahvaljujući korištenju ultraljubičastog svjetla na rukopisu u Vatikanskoj knjižnici.

Skriveni tekst isprva je izbrisao pisar u Palestini, što je bila uobičajena praksa u to vrijeme jer je pergament bio rijedak, pa su rukopisi često brisani i pergamenti ponovno korišteni.

Slika nije dostupna Biblijski opis uništenja Sodome možda je zapravo pisano svjedočanstvo kozmičkog udara koji je uništio drevni bliskoistočni grad i okolicu

Otkriveni ulomci potječu iz Evanđelja po Mateju, a ono je jedno od četiriju evanđelja Novog zavjeta u Bibliji. Ostala tri evanđelja, po Marku, Luki i Ivanu, ocrtavaju Isusov život, a njihovi spisi zajedno čine dio 27 knjiga Novog zavjeta. Tekstovi Novog zavjeta napisani su u godinama nakon Kristova raspeća.

Izvorna grčka verzija Matejeva poglavlja 12, stih 1 glasi: U ono vrijeme, Isus je u subotu prolazio žitnim poljima, a njegovi učenici ogladnjeli su i počeli brati klasje i jesti.

Novootkriveni sirijski prijevod uz identični prvi dio, u drugom dijelu pak glasi ovako: ...su počeli brati klasje, trljati ga u rukama i jesti.

Ostatak prijevoda nije objavljen, što znači da bi mnogi drugi skriveni stihovi mogli biti otkriveni kasnije.

Grigory Kessel, stručnjak za srednjovjekovlje s Austrijske akademije znanosti (OeAW), sada je uspio otkriti izgubljene riječi i njegova su otkrića objavljena u časopisu New Testament Studies.

Tradicija sirijskog kršćanstva poznaje nekoliko prijevoda Starog i Novog zavjeta. Donedavno se znalo da samo dva rukopisa sadrže starosirijski prijevod evanđelja, rekao je Kessel.

Biblijski Bitmoji Kome trebaju riječi kad Bibliju možete upoznati kroz Bitmojije

Grigory Kessel došao je do velikog otkrića zahvaljujući svom dubokom poznavanju starih sirijskih tekstova i karakteristika pisma. Ovo otkriće dokazuje koliko produktivna i važna može biti međuigra između modernih digitalnih tehnologija i temeljnih istraživanja kada se radi o srednjovjekovnim rukopisima, istaknula je Claudia Rapp, ravnateljica Instituta za srednjovjekovna istraživanja pri OeAW-u.

Izvor: Phys.org

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti