Eric Schmidt, bivši izvršni direktor Googlea, snažno zagovara rad u uredu, naglašavajući njegovu ulogu u razvoju karijere i učenju na radnom mjestu. Govoreći na podcastu "The Diary of a CEO", Schmidt je rekao kako je njegova karijera imala koristi od znanja stečenog kroz osobne interakcije.
Kad sam bio mlad direktor, nisam znao ništa o tome što radim. Doslovno sam imao sreće što sam bio tamo, a učio sam tako što sam visio pored aparata za vodu, išao na sastanke, družio se i bio na hodniku, rekao je. Schmidt vjeruje da su ta iskustva ključna za profesionalni napredak. Ako ste u 20-ima, želite biti u uredu jer ćete tako biti unaprijeđeni, rekao je Schmidt.
Podaci idu u prilog ovoj tvrdnji. Studija koju je provela američka tvrtka Live Data Technologies otkrila je da su zaposlenici koji su potpuno udaljeni napredovali 31posto rjeđe od svojih kolega koji rade u uredu ili na hibridan način, izvijestio je još u siječnju The Wall Street Journal.
Schmidt je priznao prednosti rada na daljinu, posebice u poboljšanju produktivnosti u nekim industrijama. Bar za industrije koje su proučavane, postoje dokazi da omogućavanje te fleksibilnosti rada od kuće povećava produktivnost. Meni se to ne sviđa, ali želim priznati da su znanstveni dokazi tu, rekao je.
Istraživanje o produktivnosti i radu na daljinu dalo je različite rezultate. Studija Instituta za istraživanje ekonomske politike američkog Sveučilišta Stanford iz 2023. godine pokazala je da potpuno udaljeni rad smanjuje produktivnost za 10 posto, dok hibridne postavke nisu pokazale značajan učinak. Slično tome, izvješće Goldman Sachsa navodi da su dizajn studije i metode mjerenja utjecali na rezultate.
Mnoge su se tvrtke odmaknule od rada na daljinu, favorizirajući modele u uredu ili hibridne modele. Meta sada propisuje tri radna dana tjedno nakon što je zaključio da ljudi koji rade od kuće nisu učinkoviti, prema Marku Zuckerbergu. Izvršni direktor OpenAI-ja, Sam Altman, također je kritizirao politike potpunog daljinskog rada zauvijek, nazivajući ih jednom od "najgorih grešaka" tehnologije.
Schmidt je izrazio zabrinutost zbog Googleovog pristupa, pripisujući njegove borbe protiv AI konkurenata politikama rada na daljinu. Google je odlučio da je ravnoteža između poslovnog i privatnog života te raniji odlazak kući i rad od kuće važniji od pobjede, rekao je tijekom predavanja na Stanfordu u travnju 2024. godine. No, nakon toga Schmidt je preko glasnogovornika za Bisuness Insider pojasnio da je "pogrešno govorio o Googleu i njihovom radnom vremenu".
Google održava politiku hibridnog rada, zahtijevajući tri radna dana tjedno, za razliku od primjerice petodnevnog tjednog rada u uredu Amazona.